Premiery filmowe – piątek 23.02

Premiery filmowe – piątek 23.02
Fot. nadesłane

Cztery premiery – cztery intrygujące powody, by pójść do kina! Światowid serdecznie zaprasza.

Anatomia upadku

Absolutne wydarzenie – jeden z najgłośniejszych filmów roku, zdobywca kilkudziesięciu nagród i wyróżnień, w tym dwóch Złotych Globów, nagrodzony Złotą Palmą w Cannes. To mistrzowski thriller, w którym poszukiwanie odpowiedzi na pytanie „czy zabiła?” ogląda się jak pełną napięcia intrygę rodem z „Zaginionej dziewczyny” Davida Finchera. „Anatomia upadku” od 23 lutego w Kinie Światowid.

Życie szczęśliwej rodziny we francuskich Alpach zostaje przerwane, gdy Samuel ginie w wyniku upadku. Skoczył sam, poślizgnął się czy może z balkonu wypchnęła go Sandra, żona i matka? Śledczym brakuje dowodów, w sprawie brakuje świadków. Na oczach opinii publicznej Sandra będzie musiała spowiadać się z najdrobniejszych i najintymniejszych szczegółów swojego małżeństwa, które mogą zaważyć o wyroku. Proces, który zajmuje wszystkich, toczy się również w głowach widzów, a pytanie, na które szukamy odpowiedzi, brzmi: ‚Czy to zrobiła?’.

 • Reżyser: Justine Triet
 • Produkcja: Francja 2023
 • Obsada: Sandra Hüller, Milo Machado Graner, Swann Arlaud, Antoine Reinartz, Samuel Theis
 • Czas: 150 min
Mat. prasowe

***

Impresjoniści

Pierre Bonnard nie zdobyłby takiej sławy, gdyby na jednej trzeciej jego dzieł nie pojawiała się jego enigmatyczna żona, Marthe… Nowy film reżysera ”Serafiny”, ”Dwóch kobiet” i ”Jak być dobrą żoną”. „Impresjoniści” od 23 lutego w Kinie Światowid.

 • Reżyser: Martin Provost
 • Produkcja: Francja 2023
 • Obsada: Cécile de France, Vincent Macaigne, Stacy Martin
 • Czas: 122 min
Mat. prasowe

***

Vincent musi umrzeć

Doskonale nakręcona i bardzo aktualna opowieść o przeciętnym facecie, który wbrew swojej woli musi stawić czoła całemu światu. „Vincent musi umrzeć” od 23 lutego w Kinie Światowid.

Vincent (Karim Leklou) musi umrzeć, choć nikt za bardzo nie wie dlaczego. Jeszcze przed chwilą był wcieleniem przeciętności – pracował w korporacji, umawiał się na randki z Tindera, mieszkał w normalnym mieszkaniu i chodził na piwo z kumplami. Pewnego dnia zostaje jednak zaatakowany w pracy przez stażystę, który po całym zajściu nie jest w stanie powiedzieć nic o swojej motywacji. Kolejnego dnia Vincenta próbuje zabić ktoś inny. A kolejnego inny. Główny bohater postanawia sprawdzić, dlaczego nagle stał się wrogiem publicznym numer jeden. W rozwiązaniu zagadki pomaga mu tajemnicza kelnerka (Vimala Pons) i pies Sułtan.

 • Reżyser: Stéphan Castang
 • Produkcja: Francja, Belgia 2023
 • Obsada: Karim Leklou, Vimala Pons, François Chattot, Jean-Rémi Chaize
 • Czas: 115 min
Mat. prasowe

***

Zagadka Klary Muu

Trzecia część przygód tytułowej bohaterki z Krowiego Wzgórza. Śledztwo inspirowane książkami Agaty Christie to gratka dla młodych fanów filmów detektywistycznych. „Zagadka Klary Muu” od 23 lutego w Kinie Światowid.

Zagadka muuusi być rozwiązana! Klara Muu i Gavin, czyli para rezolutnych detektywów, prowadzą kolejne śledztwo. Tym razem gra toczy się o dużą stawkę, bo zniknęło magiczne nasiono, które może uratować Krowie Wzgórze. Kto je ukradł i jaki miał w tym interes? Albert Einswein – błyskotliwy, choć nieco chciwy prosiak wizjoner – prezentuje na pokładzie nowoczesnego pociągu cudowny wynalazek. Gdy ginie jego prototyp, dzięki któremu rośliny mogą wyrosnąć w najbardziej niesprzyjających warunkach, podejrzenie pada na któregoś z pasażerów. Słynna królicza detektywka, Agata Christensen, z pomocą Gavina i Klary Muu rozpoczyna śledztwo. Przesłuchania, zbieranie odcisków palców i uważne zaglądanie do najgłębszych zakamarków wagonów doprowadzą do finału, którego nie spodziewaliby się nawet najwytrwalsi tropiciele!

 • Reżyser: Will Ashurst
 • Produkcja: Norwegia 2023
 • Czas: 69 min
Mat. prasowe
Print Friendly, PDF & Email