Poznański Punkt Profilaktyki Intymnej wśród najlepszych projektów

Poznański Punkt Profilaktyki Intymnej wśród najlepszych projektów
Fot. poznan.pl

Poznański Punkt Profilaktyki Intymnej został nominowany do III Konkursu „Zdrowy Samorząd”. Tym samym znalazł się wśród 30 najlepszych programów zdrowotnych organizowanych przez gminy, powiaty i województwa w całej Polsce.

Konkurs „Zdrowy Samorząd” organizowany jest przez redakcję Portalu Samorządowego oraz portalu i magazynu Rynek Zdrowia. Powstał, by wybrać i nagrodzić te samorządy, które w najbardziej efektywny sposób realizują zadania związane z promocją zachowań prozdrowotnych, edukacją zdrowotną i profilaktyką wybranych chorób oraz czynników ryzyka.

W tym roku do organizatorów wpłynęło aż 135 programów zdrowotnych zgłoszonych przez gminy, powiaty i województwa. Kapituła konkursu nominowała 30 najlepszych – wśród nich znalazł się Punkt Profilaktyki Intymnej w Poznaniu.

Laureaci wyłonieni zostaną przez Radę Konsultacyjną konkursu, a jeden z projektów otrzyma także nagrodę czytelników Rynku Zdrowia i Portalu Samorządowego – internauci mogą głosować do 24 lutego (do godz. 12:00) na stronie: portalsamorzadowy.pl.

Nagrody – statuetki „Zdrowy Samorząd” – zostaną przyznane w trzech kategoriach i rozdane 5 marca 2020 r. w trakcie Gali V Kongresu Wyzwań Zdrowotnych.

Punkt Profilaktyki Intymnej istnieje w Poznaniu od października 2018 r., a od stycznia 2020 r. działa pod nowym adresem: przy ul. Wojskowej 1, w Centrum Medycznym Drews. To pierwszy tego typu projekt w Polsce. Dostępny jest dla mieszkańców Poznania (również nieubezpieczonych) przez 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, przy czym aby skorzystać z jego usług w godz. 22:00-8:00, trzeba najpierw umówić się telefonicznie. W punkcie nie wykonuje się żadnych zabiegów medycznych.

Tylko w 2019 roku z oferty punktu skorzystało łącznie 5 658 osób, w tym 5 361 kobiet i 290 mężczyzn. 7 pacjentów było nieletnich.

Najwięcej – ok. 32 proc. – porad oferowanych pacjentkom związanych było z ogólnym badaniem, konsultacją ginekologiczną i profilaktyką. Około 24 proc. porad dotyczyło planowanej antykoncepcji, a ok. 21 proc. – infekcji. Tylko 14 proc. związane było z antykoncepcją awaryjną.

W 2019 roku w Punkcie Profilaktyki Intymnej stwierdzono 109 ciąż. Kobiety zgłaszały się również z zaburzeniami miesiączkowania, bólami podbrzusza, guzami lub torbielami jajników i zmianami piersi. Stwierdzono aż 7 nowotworów. Pracownicy punktu pomogli też pacjentkom po poronieniach i gwałtach.

Część pacjentek i pacjentów dostała skierowania do specjalistów – po dalszą diagnostykę lub pomoc medyczną.

2019 był pierwszym rokiem, w którym placówka oferowała konsultacje urologiczne skierowane zwłaszcza do mężczyzn po 40. roku życia.

Źródło: UM Poznań
Fot. poznan.pl
Print Friendly, PDF & Email