Poznań: Nowy samochód dla DPS

Poznań: Nowy samochód dla DPS
Fot. mat. prasowe

Dom Pomocy Społecznej im. bł. Edmunda Bojanowskiego w Poznaniu ma już nowy samochód. Specjalistyczne, przystosowane do przewozu osób z niepełnosprawnościami auto posłuży do przewozu mieszkanek domu.

– Poznańskie domy pomocy społecznej to miejsca, które nie tylko zapewniają swoim mieszkańcom i mieszkankom godne życie, ale także profesjonalną pomoc, opiekę i pielęgnację – podkreśla Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania. – Dlatego zakup nowego samochodu dla DPS im. bł. Edmunda Bojanowskiego był dla nas jednym z priorytetów. Jestem przekonany, że będzie dobrze służył wszystkim podopiecznym. 

Nowe auto kosztowało blisko 270 tys. zł i zostało sfinansowane z miejskiego budżetu. Jednorazowo może przewieźć 8 pasażerów oraz kierowcę. Jest też przystosowane do przewozu osób z niepełnosprawnościami – równocześnie zmieszczą się w nim dwie osoby na wózkach inwalidzkich, ma też windę elektrohydrauliczną. 

– To zakup, który jest nam niezwykle potrzebny – mówi Danuta Resztak, dyrektorka Domu Pomocy Społecznej im. bł. Edmunda Bojanowskiego. – Zwłaszcza winda jest dla nas bardzo ważna, ponieważ większość mieszkanek naszego domu to osoby całkowicie leżące. Dzięki nowemu samochodowi możemy łatwiej zawieźć je np. na wizyty u lekarzy specjalistów. 

DPS przy ul. Niedziałkowskiego dysponuje 35 miejscami w pokojach 1-, 2-, 3- i 4 osobowych. Mieszkają w nich kobiety, które są przewlekle chore. Pokoje są w pełni umeblowane i wyposażone w sygnalizację, która pozwala łatwo przywołać opiekuna. W łazienkach znajdują się m.in. w specjalne uchwyty i poręcze dla osób z niepełnosprawnościami. W domu znajduje się też specjalna wanna do kąpieli osób leżących.

W DPS-ie nie ma barier architektonicznych. Do dyspozycji mieszkańców jest m.in. gabinet fizykoterapii i rehabilitacji ruchowej, sala terapii zajęciowej, kącik biblioteczny, jadalnia, pokoje dziennego pobytu, a także kaplica, taras i ogródek.

Print Friendly, PDF & Email