Poznań: Komfortka na Dworcu Zachodnim

Poznań: Komfortka na Dworcu Zachodnim
Fot. mat. prasowe

W miejskiej toalecie na Dworcu Zachodnim pojawiła się komfortkaczyli dodatkowe pomieszczenie, wypełnione sprzętem dla osób z niepełnosprawnościami, przystosowane do przewijania dorosłych i dzieci.

W publicznej toalecie prowadzonej przez Usługi Komunalne oddano do użytkowania przestronne pomieszczenie przystosowane do pomocy higienicznej dla osób z niepełnosprawnościami, w tym także osób starszych czy dzieci. Komfortka została przygotowana w taki sposób, aby ułatwić obsługę higieniczną nie tylko samodzielnym osobom z niepełnosprawnością, ale także tym, którzy wymagają asysty. Zaprojektowana jest tak, by zapewnić możliwy komfort dla obydwu stron. 

– W Polsce codziennie ok. 150 tys. dorosłych niesamodzielnych zmienia pieluchę, korzystając z pomocy asystenta lub opiekuna – mówi Agnieszka Maciejewska, koordynatorka ds. dostępności Urzędu Miasta Poznania. – Poza domem robią to często w warunkach niehigienicznych i urągających godności człowieka – często na podłodze toalety. Od ponad 2 lat o poprawę tej sytuacji walczy koalicja prowadząca akcję „Przewijamy Polskę”. Tworzy ją pięć organizacji pozarządowych: poznańskie Stowarzyszenie na Rzecz Dzieci i Dorosłych z Mózgowym Porażeniem Dziecięcym „Żurawinka”, Fundacja Mali Siłacze, Fundacja NieOdkładalni, Lubelskie Forum Organizacji Osób Niepełnosprawnych – Sejmik Wojewódzki oraz Fundacja Integracja. Koalicja ogłosiła konkurs na nazwę miejsca do przewijania osób dorosłych i wybrano słowo „komfortka”. Zawiera fragment słowa „komfortowe”, bo takie powinno być miejsce z urządzeniem dla osób z niepełnosprawnością. Natomiast końcówka komfortki to wynik porównania z toaletką.

Nową poznańską komfortkę wyposażono w komplet specjalistycznych urządzeń. Znajduje się w niej wysokiej klasy łóżko z regulacją wysokości, a także podnośnik sufitowy, za pomocą którego można ułożyć osobę potrzebującą we właściwej pozycji. Jest to pierwsze tak w pełni wyposażone miejsce w Poznaniu, poprawiające standard i dostępność do tego rodzaju usług osobom ze szczególnymi potrzebami. To nie tylko toaleta – komfortka to także pomieszczenie dla tych, którzy muszą np. przyjąć leki w pozycji leżącej.

Fot. mat. prasowe

Pomieszczenie znajduje się w podziemiu Dworca Zachodniego, niedaleko przystanków PST. Jest otwarte od poniedziałku do piątku w godz. 6:00-22:00, a w soboty i niedziele w godz. 8:00-20:00. Jest już dostępne, ale przez najbliższe tygodnie będzie jeszcze testowane, by docelowo można było wprowadzić tam kolejne ulepszenia potrzebne osobom z niepełnosprawnościami. 

– Będziemy starali się sukcesywnie rozwijać to pomieszczenie, aby każdy z detali w możliwie jak największym stopniu spełniał oczekiwania osób, dla których ono powstało – mówi Maciej Dźwig, dyrektor Usług Komunalnych. – Wsłuchujemy się w zgłaszane nam potrzeby.

W najbliższym czasie toaleta na Dworcu Zachodnim zostanie wpisana na polską listę miejsc, w których można skorzystać z komfortki – ich pełna lista znajduje się na stronie www.niepelnosprawni.pl/przewijamypolske. Poznań jest na niej liderem. 

W stolicy Wielkopolski miejsca, w których można komfortowo przewinąć dorosłych, znajdują się w następujących lokalizacjach:

 • POSiR (basen), Os. Piastowskie 55 A,
 • POSiR (basen), ul. Jana Spychalskiego 34,
 • POSiR (basen) „Winogrady”, osiedle Zwycięstwa 124, 
 • MOPR Poznań, ul. Sienkiewicza 22.
 • Centrum Inicjatyw Rodzinnych, ul. Ratajczaka 44,
 • Stare Zoo, ul. Zwierzyniecka 19,
 • CK Zamek, ul. Św. Marcin 80/82,
 • Ogród Zoologiczny, ul. Krańcowa 81,
 • Placówka Stowarzyszenia na Rzecz Dzieci i Dorosłych z Mózgowym Porażeniem Dziecięcym „Żurawinka”, ul. Żurawinowa 5/7,
 • Siedziba Siedziba Stowarzyszenia na Rzecz Dzieci ze Złożoną Niepełnosprawnością „Potrafię Więcej”, ul. Rubież 46e,
 • Restauracja „Rusałka”, ul. Golęcińska 27,
 • Senioralny Dom Krótkiego Pobytu Fundacji ”Petra Senior”, ul. Poznańska 19.

W całej Polsce jest zaledwie kilkadziesiąt miejsc z „przewijakami”, w Wielkiej Brytanii – 1400. 

Print Friendly, PDF & Email