Poznań: Festyn rodzinny w MDK nr 1

Poznań: Festyn rodzinny w MDK nr 1
Mat. prasowe

Gry i zabawy sportowe, warsztaty tenisa ziemnego lub pilotowania dronów, wystawa fotograficzna czy kiermasz z wypiekami – to wszystko czeka poznaniaków i poznanianki na rodzinnym festynie. Odbędzie się on w sobotę przy Młodzieżowym Domu Kultury nr 1.

Festyn przy MDK nr 1 to propozycja dla całych rodzin. W najbliższą sobotę, 29 kwietnia, każdy znajdzie tam coś dla siebie. Wydarzenie rozpocznie się w samo południe i potrwa do godz. 17. 

Przez cały ten czas na ustawionej w pobliżu Dziecińca pod Słońcem scenie będzie można podziwiać występy taneczne, teatralne, instrumentalne oraz wokalne. Dla dzieci przygotowano strefę animacji, „dmuchańce” oraz liczne gry i zabawy sportowe. Nie zabraknie także kiermaszów – z wypiekami oraz z rękodziełem.

Dla wszystkich, którzy chcieliby dowiedzieć się czegoś więcej o historii Dziecińca pod Słońcem, przygotowano wycieczki rodzinne z przewodnikiem po terenie MDK 1 i okolicy. Rozpoczynać się będą o godz. 12:00, 14:00 i 16:00, zbiórki przy budynku A.

Będzie też sporo okazji do uprawiania sportu. Najmłodsi będą mogli sprawdzić swoje siły podczas warsztatów tenisa ziemnego, a nieco starsi – w turnieju piłki nożnej. Dla całych rodzin przygotowano wielki turniej plażowej piłki siatkowej. W planach są również otwarte Mistrzostwa Poznania w Crossmintonie – sporcie, który łączy zalety badmintona i tenisa, pozwalając na bardzo szybkie tempo rozgrywki – oraz wyścigi na torze do gry w kapsle, który będzie miniaturowym odtworzeniem trasy poznańskiego etapu Tour de Pologne.

Podczas pikniku będzie można wziąć udział w wielu warsztatach – by stworzyć swoje własne rękodzieło, nauczyć się pilotowania dronów, dowiedzieć się więcej o ekologii i wykazać się kreatywnością. Dla najmłodszych przygotowano „Rozśpiewanki” – warsztaty wokalne. 

Miłośników muzyki ucieszy koncert „Skrzypce dawniej i dziś”, a amatorów fotografii dwie wystawy. Pierwsza z nich ukaże historię Młodzieżowego Domu Kultury nr 1, druga – pod Arkadami – poświęcona będzie „Fototeatrowi”. 

Piknik będzie także świetną okazją, by zadbać o zdrowie. Będzie można poznać stężenie CO2 w wydychanym powietrzu, a także nauczyć się pierwszej pomocy przedmedycznej. Swoje umiejętności zaprezentują również strażacy – ich pokazy odbywać się będą od godz. 12:00 do 16:00, zawsze o pełnej godzinie.

Dobry dojazd autobusem lub tramwajem

Na teren festynu – Dziecińca pod Słońcem – najłatwiej dojechać komunikacją miejską. Tuż przy wejściu do kompleksu znajduje się przystanek autobusowy Bielniki (linie 176 i 603). W pobliżu, na skrzyżowaniu ul. Królowej Jadwigi i Drogi Dębińskiej, zatrzymują się również autobusy linii 174, 190, 212, 222 oraz tramwaje: 5, 6, 9, 10 i 12. Liczba miejsc parkingowych w pobliżu jest ograniczona.

Dzieciniec pod Słońcem powstał w 1928 roku nad Wartą, jako pierwszy w Poznaniu ogród jordanowski. Zbudowany został w stylu dworkowym i otoczony francuskim ogrodem. Na dzieciniec składały się: bawialnia, jadalnia i łaźnia. W 2020 roku zakończyła się kompleksowa modernizacja kompleksu. 

Budynki zostały przystosowane do osób z niepełnosprawnościami, zadbano o nową nawierzchnię ścieżek i odnowiono schody prowadzące do ogrodu. Wymieniono też ogrodzenie. 

Prace obejmowały również odrestaurowanie małej architektury i ogrodu Dziecińca pod Słońcem, założonego w stylu francuskim. Zabytkową przestrzeń ogrodu jordanowskiego zagospodarowano tak, aby był on atrakcyjnym miejscem spacerów, wypoczynku, a przede wszystkim przestrzenią dla prowadzenia plenerowej działalności kulturalnej. W północnej części ogrodu powstał plac zabaw, a od strony ul. Piastowskiej – boiska do siatkówki plażowej. 

Print Friendly, PDF & Email