Poczuć jak to jest, gdy się nic nie widzi

Na pierwszy rzut oka wydaje się zwykłym mieszkaniem, z tą różnicą, że znajdują się w nim brailowskie książki, maszyna do pisania oraz to, że ściany są przezroczyste, a urządzenia gospodarstwa domowego są udźwiękowione. Na Starym Rynku w Poznaniu stanął pierwszy w Polsce otwarty dom dla osób niewidomych. Dzięki specjalnym okularom symulacyjnym, każdy odwiedzający może własnej skórze poczuć jak to jest, gdy się nic nie widzi.

„Niewidzialne mieszkanie”, bo tak nazywa się ten projekt, jest kolejną inicjatywą Starostwa Powiatowego w Poznaniu i Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci Niewidomych w Owińskach. Dom można zwiedzać od 12 do 17.

– To ma przybliżyć problem społeczeństwu, pokazać osoby niewidzące jako normalnych ludzi i nauczyć obie strony otwartości. W akcji chodzi nie tylko o to, by ludzie, którzy nie widzą, mieli pomieszczenia, w których uczą się funkcjonować samodzielnie, bez pomocy z zewnątrz, radząc sobie dzięki specjalistycznemu sprzętowi nawet z takimi rzeczami jak czytanie czy pisanie, które wydawałoby się bez wzroku nie są dostępne, ale także o zwrócenie uwagi widzących na problemy, które dotykają osoby niewidome – wyjaśnia Jan Grabkowski, starosta poznański.

Projekt jest kontynuacją akcji Parku Organizacji Przestrzennej w Owińskach, gdzie wszyscy chętni będą mogli zobaczyć, jak niewidzący uczą się orientacji w przestrzeni otwartej.  Oprac. AG Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 8377

Print Friendly, PDF & Email