Oblicz przyszłą emeryturę na PUE ZUS

Oblicz przyszłą emeryturę na PUE ZUS
Fot. nadesłane

Zakład Ubezpieczeń Społecznych uruchomił na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) specjalny kalkulator, który pozwala obliczyć symulację wysokości przyszłej emerytury przyznawanej na nowych zasadach.

Mogą ją przygotować osoby, które chcą sprawdzić jakie świadczenie by otrzymały, gdyby przechodziły na emeryturę w bieżącym roku.

Do tej pory kalkulator emerytalny „Emerytura na nowych zasadach” dostępny na PUE ZUS pozwalał wyliczyć prognozowaną emeryturę wyłącznie na kolejne lata. Symulację świadczenia przyznawanego w roku kalendarzowym, w którym wykonywane były obliczenia, klienci mogli uzyskać tylko w placówkach ZUS, podczas e-wizyty oraz u konsultantów Centrum Obsługi Telefonicznej (COT).

Nowy kalkulator mężczyznom, którzy kończą w tym roku 65 lat, oraz kobietom, które kończą w tym roku 60 lat automatycznie podpowie jako miesiąc przejścia na emeryturę bieżący miesiąc – jeśli w momencie obliczeń już skończyli 60 lub 65 lat, albo miesiąc urodzin, jeśli w momencie obliczeń jeszcze nie osiągnęli wieku emerytalnego. Gdy klient wybierze kolejny rok, np. 2024 lub następne lata, kalkulator automatycznie przekieruje go do kalkulatora, w którym będzie mógł przygotować prognozę emerytury w kolejnym roku lub w następnych latach.

Kalkulator emerytalny dostępny na PUE ZUS i u doradców emerytalnych przeznaczony jest dla osób, które nie mają jeszcze przyznanego świadczenia emerytalnego.

Nowy kalkulator to dodatkowe narzędzie, które pomaga w podjęciu świadomej decyzji o momencie zakończenia aktywności zawodowej.

Mat. prasowe
Regionalny Rzecznik Prasowy
województwa pomorskiego
Krzysztof Cieszyński
Print Friendly, PDF & Email