Na majówkę – do Portu, na wodę i nad wodę!

Na majówkę – do Portu, na wodę i nad wodę!
Mat. prasowe

Majowy weekend w tym roku odbywa się pn. MAJÓWKA W PORCIE ELBLĄG. Tak jak w minionym roku, wydarzenie wraca nad rzekę Elbląg, gdzie 3 maja odbędzie się Parada wodna. Będzie ona jednym z głównych punktów programu, ale atrakcje czekają na mieszkańców przez wszystkie trzy dni trwania majówki.

– Chcemy tradycyjnie jak od wielu lat, oprócz uroczystości patriotycznych, które będą miały miejsce, przedstawić też przedsięwzięcia rekreacyjne, będące urozmaiceniem dla mieszkańców i przybywających do nas gości. W tym roku nasza majówka przebiega pod hasłem MAJÓWKA W PORCIE ELBLĄG, temat ten obecnie jest dla samorządu bardzo ważny i pod takim hasłem mieszkańcy będą mogli się spotkać na Bulwarze Zygmunta Augusta – mówił Witold Wróblewski prezydent Elbląga – Już dziś bardzo serdecznie wszystkich zapraszam na majówkę – dodał prezydent

MAJÓWKA W PORCIE ELBLĄG – PROGRAM

– Chcemy też serdecznie zaprosić elblążan do wzięcia udziału w naszym głosowaniu – badaniu sondażowym na temat przyszłości portu. Zarówno 1, 2, jak i 3 maja będzie stoisko z urną. Zależy nam na frekwencji i poznaniu opinii mieszkańców – dodał Michał Missan wiceprezydent Elbląga.

„Majówka w Porcie Elbląg” – w programie wydarzenia są akcenty patriotyczne, naukowe, muzyczne, rozrywkowe i kulinarne. Zapraszamy do udziału:

Od soboty, 29 kwietnia, do poniedziałku, 1 maja, na Bulwarze Zygmunta Augusta będzie się odbywał festiwal food trucków. W tym czasie nad rzeką Elbląg będzie można spróbować jedzenia z najróżniejszych zakątków świata.

•    01.05 (poniedziałek)

W poniedziałek, 1 maja, przed południem zaprasza Biblioteka Młodego Czytelnika Bulaj przy ul. 1 Maja. Tutaj o godz. 10:30 prof. Andrzej Groth wygłosi wykład na temat Brytyjskiej Kompanii Wschodniej w Elblągu.

Także w poniedziałek przy Bulwarze Zygmunta Augusta zacumuje statek Elwinga, który po południu dwukrotnie zabierze chętnych w darmowy rejs po rzece Elbląg (start o godz. 13:30, 14:30). Uwaga, ilość miejsc jest ograniczona.

Ciekawie będzie również w tym czasie na Bulwarze Zygmunta Augusta, który zostanie opanowany przez rekonstruktorów z Garnizonu Gdańsk. Na miejscu powstaną stanowiska Angielskiej Kompanii Wschodniej. Wszyscy chętni będą mogli zobaczyć również pokazy musztry i potyczek w wykonaniu rekonstruktorów oraz chirurgii z XVIII wieku z udziałem publiczności.

O godz. 16 rozpoczną się koncerty na scenie ustawionej na Bulwarze Zygmunta Augusta. Na początek odbędą się konkursy, podczas których wygrać będzie można m.in. talony do food trucków. Chętni będą musieli zmierzyć się z prostymi pytaniami. Po konkursach rozpocznie się koncert „Majówka w Porcie Elbląg”.

Wystąpią:

  • elbląski zespół „Generation Trio” w składzie: Krzysztof Narodowski, Wiesław Macyszyn i Jacek Wachowicz.
  • zespół Trzy Majtki /  muzyka szantowa
  • zespół Własny Port /  muzyka szantowa


•    02.05 (wtorek), Dzień Flagi
2 maja obchodzi Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Obchody tego święta w Elblągu rozpoczną się o godz. 12:00. Organizatorzy zapraszają wszystkich do udziału w przemarszu z 50-metrową biało-czerwoną flagą. Wzorem lat ubiegłych mieszkańcom rozdawane będą chorągiewki, tak aby elbląską starówkę zdominowały kolory biały i czerwony.

Przemarsz rozpocznie się przy napisie „Kocham Elbląg” przy ul. Wodnej. Następnie uczestnicy ulicami: św. Ducha, Stary Rynek przejdą w towarzystwie Orkiestry Wojskowej Garnizonu Elbląg pod Bramę Targową, na którą zostanie wciągnięta flaga i tutaj kontynuowane będą obchody Dnia Flagi.

W ich trakcie zaprezentują się uczniowie Zespołu Szkół Ekonomicznych i Ogólnokształcących. Przypomnijmy, że od 2018 r. Technikum, wchodzące w skład ZSEiO, nosi imię Flagi Polski.

Uczniowie Zespołu Szkół Ekonomicznych i Ogólnokształcących zaprezentują musztrę oraz program artystyczny dotyczący Dnia Flagi.

Elblążan zachęca się również do wywieszenia flag narodowych w swoich domach. Pokażmy w ten sposób, że jesteśmy dumni z tego, że jesteśmy Polakami.

Tego dnia organizatorzy zachęcają również na spotkanie z archeologiem Jakubem Jagodzińskim na temat praportu Truso. Spotkanie w Bibliotece Młodego Czytelnika Bulaj rozpocznie się o godz. 15:00. Dwie godziny później, w tym samym miejscu, odbędą się warsztaty modelarskie.


•    03.05 (środa), Święto Narodowe 3 Maja
Barwy narodowe będą towarzyszyły uczestnikom również dzień później – w Święto Konstytucji 3 Maja.

Uroczystości upamiętniające uchwalenie pierwszej w Europie konstytucji rozpoczną się o godz. 11.30 Mszą Świętą w Katedrze pw. Św. Mikołaja, która zostanie odprawiona w intencji Ojczyzny.

Po mszy odbędą się uroczystości na Placu Katedralnym. W programie odegranie hymnu państwowego Rzeczpospolitej Polski, przemówienia okolicznościowe oraz pokaz musztry paradnej w wykonaniu Orkiestry Wojskowej Garnizonu Elbląg.

Po zakończeniu części oficjalnej organizatorzy zapraszają na Bulwar Zygmunta Augusta, gdzie będzie trwała Majówka w Porcie Elbląg. Po raz drugi w historii ten dzień uczcimy Paradą Wodną na rzece Elbląg. Parada rozpocznie się około godz. 13:30.

Podczas tego wydarzenia jednostki pływające (statki, jachty, łodzie, katamarany, rowery wodne, kajaki, skutery itd), przystrojone flagą Polski lub elementami biało-czerwonymi zaprezentują się przed publicznością zgromadzoną na Starym Mieście – na Bulwarze Zygmunta Augusta oraz w okolicach mostów Niskiego i Wysokiego.

Do udziału w wydarzeniu zaproszeni są wszyscy chętni elblążanie. Organizatorzy udostępnią bezpłatnie sprzęt pływający: kajaki, motorówki i rowery wodne.

Wiele będzie się działo również na Bulwarze Zygmunta Augusta. O godz. 13:30 wystartuje Strefa Gier i Zabaw przygotowana przez Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Elblągu. To część polecana zwłaszcza najmłodszym – tutaj spędzą czas aktywnie i wesoło.

Pół godziny później rozpocznie się wydawanie zupy rybnej przygotowanej przez Zespół Szkół Gastronomicznych z kuchni mobilnej. Na elblążan będzie czekało 400 darmowych porcji.

Na chętnych będzie czekała również gra terenowa „Poznajemy elbląską starówkę w Święto Konstytucji 3 Maja” przygotowana przez EKO Gryf Elbląg. Zabawa szykuje się rewelacyjna, zagadki, rebusy, dopasowania zdjęć i dużo fajnej zabawy. Nie zabraknie słodyczy, drobnych upominków i dla pierwszych 100 zawodników medale pamiątkowe.

Na Bulwarze Zygmunta Augusta zaprezentują się również pojazdy terenowe od organizatora zawodów Rainforest Challenge Poland, które odbędą się w Elblągu 8-11 czerwca br.

Do swoich stanowisk zaproszą również Elbląski Park Technologiczny oraz Straż Miejska w Elblągu.

Elbląskie Wodne Ochotnicze Ratownictwo Wodne zaprezentuje się w pokazie akcji ratunkowej na rzece Elbląg oraz będzie uczyło zasad udzielania pierwszej pomocy. Atrakcyjnie zapowiada się również pokazowy trening Uczniowskiego Klubu Sportowego Horyzont Elbląg, który odbędzie się na rzece Elbląg po paradzie wodnej z wykorzystaniem zdalnie sterowanych modeli łodzi jachtowych.

Głosowanie w punktach mobilnych

24 kwietnia br. rozpoczęło się głosowanie w sprawie przyszłości portu morskiego w Elblągu. Swój głos będzie można oddać również podczas Majówki w Porcie Elbląg.

Mobilne punkty do głosowania pojawią się 1 maja (w godz. 11-19) oraz 3 maja (w godz. 11.30-17) na Bulwarze Zygmunta Augusta w oznakowanym namiocie „Elbląg w formie”. Z kolei 2 maja będzie możliwość oddania głosu w Bramie Targowej do godz. 15:30.

– Zachęcamy elblążan do wzięcia udziału w głosowaniu, w którym rozstrzygną się losy naszego portu. Zależy nam, aby swoją opinię wyraziło jak najwięcej mieszkańców naszego miasta. Port to nasze dobro, nasz kapitał i gwarancja rozwoju. Nie pozwólmy sobie tego odebrać. Zagłosujmy za tym, co elbląskie – podkreśla Prezydent Witold Wróblewski.

UM Elbląg
Print Friendly, PDF & Email