Gdynia: Dbajmy o siebie. Dziś Światowy Dzień Zdrowia

Gdynia: Dbajmy o siebie. Dziś Światowy Dzień Zdrowia
Fot. Pixabay

7 kwietnia obchodzony jest na Światowy Dzień Zdrowia. Każdego roku święto ma inny motyw przewodni poświęcony ważnemu zagadnieniu z dziedziny zdrowia publicznego na całym globie. Tegoroczne hasło to „Budowanie sprawiedliwszego i zdrowszego świata dla wszystkich”. Jest ono związane z sytuacją epidemiologiczną i przeciwdziałaniem rozprzestrzenianiu się koronawirusa.

Światowy Dzień Zdrowia po raz pierwszy obchodzono w 1950 roku. Datę 7 kwietnia wybrano nieprzypadkowo – tego dnia, dwa lata wcześniej, powstała Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Święto ma upamiętniać to wydarzenie, a także zwracać uwagę na tematykę zdrowia publicznego. Co roku w ramach obchodów na pierwszym planie stawiane jest inne, istotne dla obecnej sytuacji zagadnienie. W tym roku motyw przewodni związany jest z pandemią koronawirusa.

– To, że tegoroczny Światowy Dzień Zdrowia poświęcony jest sytuacji epidemiologicznej i związanymi z nią działaniami nie może nikogo dziwić. Koronawirus obecny jest w naszym życiu od przeszło roku. Warto rozmawiać o tym, jak zapobiegać jego dalszemu rozprzestrzenianiu się, ale również o tym jak radzić sobie z jego konsekwencjami zdrowotnymi, dotyczącymi zarówno kondycji fizycznej, jak i psychicznej – mówi Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia.

Sytuacja epidemiczna przyczyniła się do wprowadzenia licznych zmian w naszym codziennym życiu. Wiele osób pracuje lub uczy się zdalnie, ograniczając jednocześnie bezpośrednie kontakty z rodziną czy przyjaciółmi. Znaczna część aktywności przeniosła się do świata wirtualnego. Przez internet nie tylko się komunikujemy, ale także robimy zakupy, zwiedzamy muzealne wystawy, oglądamy spektakle, koncerty i uczestniczymy w różnego rodzaju wydarzeniach. Takie zmiany w funkcjonowaniu społecznym mogą znacząco wpływać na nasze samopoczucie, wywołując niepokój oraz lęk. W tym trudnym okresie powinniśmy szczególnie zadbać o swoje zdrowie fizyczne i psychiczne. Jak to zrobić? Można skorzystać m.in. z zaleceń opublikowanych rządowej stronie internetowej, dotyczących właśnie zdrowia psychicznego.

10 rad dla wszystkich jak chronić zdrowie psychiczne podczas epidemii
 1. Nie pozwól, by nadmiar informacji pogorszył Twój nastrój
 2. Dbaj o podtrzymywanie kontaktów społecznych w bezpieczny sposób
 3. Codziennie przez co najmniej 30 min uprawiaj bezpieczną dla Ciebie i innych aktywność fizyczną
 4. Dbaj o swoje zdrowie fizyczne – odżywiaj się prawidłowo, zadbaj o odpowiednio długi sen
 5. Jeśli przebywasz w domu, zaplanuj jak spędzić czas izolacji 
 6. Postaraj się utrzymywać stały plan dnia
 7. Dbaj o bezpieczeństwo w sytuacji kiedy musisz wyjść z domu
 8. Unikaj radzenia sobie ze stresem za pomocą alkoholu i innych używek
 9. Zastanów się, czy komuś z Twoich bliskich lub sąsiadów nie jest potrzebna pomoc
 10. Chorzy i te osoby, które czekają na wyniki badań, czy odbywają kwarantannę wymagają szczególnej troski i opieki.

Z kolei zalecenia dotyczące zdrowego żywienia i stylu życia znaleźć można na stronach internetowych Narodowego Centru Edukacji Żywieniowej. Również Gdyńskie Centrum Zdrowia podpowiada jak zadbać o odpowiednie odżywianie się, publikując 10-punktowy poradnik.

10 zasad zdrowego stylu życia
 1. Jedz posiłki regularnie
 2. Pamiętaj o śniadaniu
 3. Warzywa i owoce to moc witamin
 4. Wybieraj produkty zbożowe pełnoziarniste
 5. Zadbaj o odpowiednią ilość białka
 6. Sięgaj po zdrowe tłuszcze
 7. Unikaj szkodliwych składników diety
 8. Pij wodę
 9. Zadbaj o zdrowy sen, ogranicz stres
 10. Dbaj o regularną aktywność fizyczną

Szczegóły dostępne są na stronie internetowej Gdyńskiego Centrum Zdrowia.

Print Friendly, PDF & Email