Gdańsk: Policja zatrzymała pielęgniarkę wystawiającą fałszywe certyfikaty covidowe

Gdańsk: Policja zatrzymała pielęgniarkę wystawiającą fałszywe certyfikaty covidowe
Fot. Pixabay

Gdańscy policjanci zatrzymali 54-letnią pielęgniarkę, która organizowała osobom niechcącym się zaszczepić certyfikaty covidowe. Kobieta wprowadzała w błąd lekarza. W czwartek kobiecie przedstawiono zarzuty za wyłudzenie podstępem poświadczenia nieprawdy.

Policjanci zwalczający przestępczość gospodarczą i korupcję z komendy miejskiej w jednym z punktów szczepień zatrzymali 54-letnią pielęgniarkę – powiedziała PAP w piątek oficer prasowa Komendy Miejskiej Policji w Gdańsku Magdalena Ciska.

Zatrzymana organizowała osobom niechcącym się zaszczepić certyfikaty covidowe. – Kobieta pracując jako pielęgniarka, posługując się danymi rożnych osób niebędącymi na szczepieniu lub pozorując wykonanie szczepienia, wprowadzała w błąd lekarza, który wystawiał certyfikaty covidowe takim osobom – dodała Ciska.

Na miejscu w pojemniku na odpady policjanci zabezpieczyli kilka strzykawek wypełnionych szczepionką, które kobieta prawdopodobnie użyła, pozorując wykonanie szczepienia. Funkcjonariusze przeszukali mieszkanie podejrzanej i zabezpieczyli kilkadziesiąt tysięcy złotych.

Według policji, sprawa jest rozwojowa. Policjanci ustalają wszystkie jej okoliczności, w tym docierają do osób, które zdobywały fałszywe poświadczenie zaszczepienia się. Dodatkowe zarzuty karne grożą wszystkim osobom, które posługiwały się takim certyfikatem.

– W czwartek zatrzymana usłyszała zarzuty wyłudzenia podstępem poświadczenia nieprawdy. Prokurator zastosował wobec 54-latki poręczenie majątkowe, objął ją dozorem policyjnym, zastosował wobec niej zakaz opuszczania kraju oraz zawiesił ją w prawach wykonywania zawodu pielęgniarki – tłumaczyła Ciska.

Za przestępstwo wyłudzenia podstępem poświadczenia nieprawdy grozi do 3 lat pozbawienia wolności. (PAP)

Krzysztof Wójcik
Print Friendly, PDF & Email