Gdańsk: Budowa Centrum Opieki Wytchnieniowej dobiega końca

Gdańsk: Budowa Centrum Opieki Wytchnieniowej dobiega końca
Fot. Pixabay

Budynki mają dachy, wstawiono wszystkie okna, a w środku trwa układanie instalacji sanitarnych i wentylacyjnych – trwają prace wykończeniowe Centrum Opieki Wytchnieniowej w Gdańsku. Centrum zostanie otwarte już w czerwcu, pierwsi pacjenci trafią tu w wakacje. Fundacja Hospicyjna, pomysłodawca budowy, potrzebuje wsparcia finansowego na jej dokończenie.

Prace wykończeniowe w Centrum Opieki Wytchnieniowej

Pierwszą łopatę na placu budowy Centrum Opieki Wytchnieniowej Fundacji Hospicyjnej przy ul. Kopernika w Gdańsku wbito w lutym 2022 roku. Kilka miesięcy później, w czerwcu, goście złożyli wspólny, nietypowy kamień węgielny, składający się z kilku niewielkich kamyków, przyniesionych przez osoby wspierające budowę tego unikatowego miejsca na Pomorzu. Wtedy też podpisano akt erekcyjny. W styczniu 2023 roku uroczyście zawieszono na doprowadzonym do stanu surowego budynku wiechę. Obecnie trwają intensywne prace wykończeniowe.

– Jeśli chodzi o prace zewnętrzne, można zobaczyć coraz więcej położonego dachu i elewacji, wstawione są wszystkie okna – mówi Anna Janowicz, prezes Fundacji Hospicyjnej. – Teraz jednak większość prac odbywa się wewnątrz. Położone są instalacje sanitarne, wentylacyjne, klimatyzacyjne, elektryczne w całym obiekcie, układana jest instalacja teletechniczna. Wkrótce rozpoczną się prace wykończeniowe i podstawowe wyposażanie wnętrz, w tym w armaturę i inne elementy stałe.

Dla kogo opieka oferowana przez centrum?

Pomysłodawcą budowy Centrum Opieki Wytchnieniowej w Gdańsku, które powstaje przy ulicy Kopernika, jest Fundacja Hospicyjna. To trzy połączone ze sobą na każdym poziomie budynki, w środkowym znajdzie się część administracyjna, a także pomieszczenia dla personelu medycznego i opiekunów. W pozostałych dwóch będą pokoje dla podopiecznych i część szkoleniowa.

Jak mówi Anna Janowicz, Centrum Opieki Wytchnieniowej ma za zadanie zapewnić opiekę chorym dzieciom i dorosłym, którzy otrzymają na miejscu różnego rodzaju formy wsparcia: terapię, rehabilitację. W pierwszym budynku znajdzie się sala spotkań, sala szkoleniowa, bo w Centrum z pomocy będą mogli skorzystać opiekunowie rodzinni także poprzez szkolenia, spotkania, warsztaty, aby pokazać tym, którzy zaczynają swoją rolę opiekuna, jak opiekować się bliskim w domu, a także jak zadbać o siebie, bo to duże wyzwanie.

Wsparcie dzienne lub całodobowe

Centrum zapewni opiekę chorym dzieciom i dorosłym w formie pobytu dziennego (od godz. 8:00 do 18:00) lub kilkudniowego (do dwóch tygodni) całodobowego. Otrzymają pomoc pielęgniarską, rehabilitacyjną i terapeutyczną. Pobyt tu będzie też dla nich okazją do spędzenia czasu poza domem, w nowym, ładnym otoczeniu i z ciekawymi zajęciami. Opiekunowie, oprócz spokoju, że ich bliscy są pod dobrą opieką, będą mogli uzyskać różne formy wsparcia – psychologiczne, prawne, edukacyjne, dotyczące organizacji oraz sprawowania opieki w domu (rodziny sprawujące w domu opiekę nad chorym mogą skorzystać z porad i szkoleń prowadzonych od kilku lat na portalu opiekunów rodzinnych).

Można pomóc w sfinansowaniu tego projektu

Centrum Opieki Wytchnieniowej każdego dnia będzie służyło 60 podopiecznym i ich rodzinom, mieszkańcom Pomorza. Wstępnie koszt inwestycji zaplanowano na 25 mln złotych, jednak z powodu trudnej sytuacji gospodarczej, kwota ta wzrosła do 35 mln złotych.

– Budowa Centrum to dla takiej organizacji jak nasza bardzo duże przedsięwzięcie, cały czas szukamy środków finansowych. Inflacja, trudności finansowe dotykają nas, ale również wielu potencjalnych darczyńców – mówi prezes Janowicz. – Żeby opłacić faktury na bieżąco i nie wstrzymywać prac, skorzystaliśmy z pożyczek, które oczywiście musimy spłacić. Ich wysokość to 7,5 miliona.

Jak można wesprzeć budowę Centrum Opieki Wytchnieniowej?

Fundacja Hospicyjna zaprasza wszystkich, którzy chcieliby pomóc w sfinansowaniu projektu Centrum Opieki Wytchnieniowej. Wpłaty można kierować na konto Fundacji Hospicyjnej: 60 1540 1098 2001 5562 3339 0002.

oprac. AK / UM Gdańsk

Print Friendly, PDF & Email