Elbląg: Zobacz, co wybrali mieszkańcy

Elbląg: Zobacz, co wybrali mieszkańcy
Fot. Adminstrator

Znamy już zwycięskie projekty, które będą realizowane w 2018 roku w ramach Budżetu Obywatelskiego. Do realizacji zadań, których łączny szacunkowy koszt wynosi  2 517 000 złotych, wybrano 20 spośród 100 projektów.

– Chciałbym podziękować wszystkim elblążanom, którzy aktywnie włączyli się w tworzenie Budżetu Obywatelskiego na rok 2018, zarówno tym, którzy składali  wnioski, jak i tym, którzy wzięli udział w głosowaniu. Cieszę się, że tak wielu mieszkańców wykazuje zainteresowanie sprawami miasta. Budżet Obywatelski to narzędzie, dzięki któremu sami decydujemy o tym, co jest najważniejsze do wykonania w najbliższej okolicy. Tegoroczna edycja udowodniła, że elblążanie  chcą brać udział w zmienianiu swego otoczenia i poprawie jakości życia – podkreśla prezydent Elbląga Witold Wróblewski.

W tegorocznym głosowaniu udział wzięło  15 690 osób (w ubiegłym roku 3 214 osób), w tym 9398 kobiet i 6292 mężczyzn. W okręgach oddanych zostało łącznie 10 144 głosów. Na zadania ogólnomiejskie zagłosowało natomiast 13 424 elblążan.  W tym roku po raz pierwszy w głosowaniu mogły wziąć osoby, które ukończyły 16 rok życia. Z tego prawa skorzystało  215 osób, w tym 126 17–latków i 89 16 – latków.  Po raz pierwszy także mieszkańcy mogli głosować w mobilnych punktach BO w największych centrach handlowych Elbląga.

Zwycięskie projekty

Mieszkańcy Okręgu nr 1 wybrali trzy wnioski:

– Zakup i montaż kamer w miejscach dostępnych do światłowodów 5 szt., w tym jedna kamera obrotowa i 4 stacjonarne.

– Naprawa drogi wjazdowej do bloków przy ulicy Słonecznikowej 3 – 5 oraz budowa chodnika.

– Poprawa infrastruktury rowerowej przy funkcjonujących ciągach.

Głosującym w tym okręgu zależy na możliwości aktywnego spędzania wolnego czasu. Z listy małych projektów wybrali bowiem II edycję Sjesty w Parku Modrzewie, a także pomysł na przeprowadzenie festynu „Bezpieczna Zawada 2018”, osiedlowej wigilii i szkoleń dla seniorów.

Mieszkańcy okręgu nr 2 chcą, by nad Jarem powstał MiniPark (Zielony Park). Z listy małych projektów najwięcej głosów otrzymały pomysły: Letnie spotkania sąsiedzkie i Elbląski Turniej Orlików – Boisko Orlik przy SP 11 ulicy Korczaka.

W Okręgu nr 3 głosowano na  wymianę nawierzchni chodnika przy ul. Kościuszki 25, 27 i 29 oraz posadzenie krzewów ozdobnych na terenie zielonym między ul. Próchnika 6 a ul. Robotniczą.

Z kolei mieszkańcom Okręgu 4 zależy na rozbudowie  placu zabaw w Parku Planty, zwiększeniu atrakcyjności spacerowej brzegu rzeki Elbląg oraz przebudowie ciągu pieszego przy ulicy Królewiecka– Odzieżowa – Teatralna. Na liście małych projektów najczęściej głosowano na organizację imprezy sportowo–integracyjnej „Potyczki rodzinne” oraz zajęcia edukacji wodnej „Młodzież na fali” w Zespole Szkół Ogólnokształcących w Elblągu.

W Okręgu nr 5 mieszkańcy wybrali wniosek LOTnicza nie tylko dla Ludzi. Budka dla LOTnika. Rewitalizacja parku na ul. Lotniczej oraz montaż budek lęgowych dla ptaków. Zwycięskie pomysły z listy małych projektów to:

– MRÓWKOLANDIA na sportowo. Organizacja eventu sportowego dla przedszkolaków.

– Pogromcy nudy – spotkania uczniów ZS nr 2 i seniorów DPS „Niezapominajka”.

– Mini–centrum Gier Planszowych „Planszówka vs Komputerówka”.

Z Inicjatyw Ogólnomiejskich mieszkańcy wybrali wniosek: Budowa boiska do piłki ręcznej wraz z fundamentami jako I etap budowy hali o konstrukcji szkieletowej (teren zielony przy SP18, ul. Węgrowska).

Szczegółowe informacje na temat głosowania znajdują się na stronie internetowej www.elblag.eu oraz stronie Budżetu Obywatelskiego.

  Red. Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 16748 

Print Friendly, PDF & Email