Elbląg: To był intensywny rok w SOSW nr 1

Elbląg: To był intensywny rok w SOSW nr 1
Fot. Adminstrator

Mijający rok 2017 był dla pracowników Ośrodka Szkolno–Wychowawczego nr 1 w Elblągu rokiem wytężonej pracy. Doświadczaliśmy oczarowania tajemnicą, poszukiwaliśmy prawdziwej sztuki i nauki. Każdy odkryty sekret wzbudzał zachwyt i zdziwienie. Bo piękne jest odnajdywanie prawdy i mądrości w różnych dziedzinach naszego życia.

Rozwojowi młodzieży służyły różne inicjatywy naukowe, jak Festiwal Nauki, organizacja Wojewódzkiego Konkursu Matematycznego „MATMA”, czy też działania z zakresu edukacji ekologicznej. Atmosferę nauki budowały też zajęcia terenowe, zielone lekcje, prelekcje oraz zajęcia z pracownikami m.in. parków krajobrazowych, z leśnikami. Dzięki staraniom i zaangażowaniu całej społeczności SOSW Nr 1 w Elblągu w tym roku nasza placówka otrzymała certyfikat „Chronimy dzieci” w ramach rządowego programu „Bezpieczna i przyjazna szkoła” . Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że jesteśmy jedyną szkołą w Elblągu, posiadającą to zaszczytne wyróżnienie najwyższej rangi. Ponadto kontynuowaliśmy przez cały rok działania w ramach wcześniej uzyskanych certyfikatów: „Bezpieczna i przyjazna szkoła”,  „Szkoła bezpiecznego internetu”, „Szkoła promująca bezpieczeństwo” oraz „Szkoła przyjazna środowisku”.

Na sportowo

Nasi uczniowie i wychowankowie osiągali sukcesy sportowe, do czego motywuje i zobowiązuje certyfikat Ministerstwa Edukacji Narodowej „Szkoła w ruchu”. Sukcesy sportowe osiągali uczniowie zrzeszeni w dwóch organizacjach sportowych:  UKS Olimpijczyk działający w strukturach Związku Stowarzyszeń Sportowych „Sprawni Razem” oraz Sekcja Rekord działająca w strukturach „Olimpiad Specjalnych” – światowej organizacji działającej na rzecz osób z głębszymi postaciami upośledzenia umysłowego.  Wśród naszych wychowanków, mamy także medalistów zawodów o randze ogólnopolskiej: Ogólnopolski Turniej Piłki Nożnej Juniorów w Choszcznie, Ogólnopolski Turniej Futsalu w Płocku, Ogólnopolski Turniej w Kręglach   w Lublinie, Ogólnopolski Turniej Futsalu w Myślenicach, Mistrzostwa Polski w Biegach Przełajowych w Ostrzeszowie, Ogólnopolski Turniej Piłki Siatkowej Plażowej w Strzelcach Krajeńskich i po raz kolejny – Ogólnopolski Turniej Piłki Nożnej Szkół Specjalnych w Gnieźnie.

Artystycznie i społecznie

Wychowankowie ośrodka mogą rozwijać swoje zainteresowania, predyspozycje i uzdolnienia uczestnicząc zajęciach szkolnego zespołu teatralnego „Koperniczki”. Zespół przygotowuje oprawę szkolnych świąt i uroczystości, takich jak Dzień Edukacji Narodowej, Święto Niepodległości, a także okolicznościowe przedstawienia z okazji Bożego Narodzenia, Warmińsko–Mazurskich Dni Rodziny i Świąt Wielkanocnych. Zespół zdobywa laury na przeglądach teatralnych m.in.:  Przegląd „Kurtyna w górę” w Iławie  2017 – III miejsce. W działaniach wychowawczych placówki ważne miejsce zajmuje rozwijanie wrażliwości społecznej, kształtowanie umiejętności dostrzegania problemów innych i udzielania im pomocy. Do takich działań organizowanych przy wysokim zaangażowaniu dyrektora placówki Leszka Iwańczuka oraz wszystkich pracowników należą: akcja „Góra Grosza” organizowana pod patronatem Ministra Edukacji Narodowej, grudniowa akcja zbiórki ciepłej odzieży dla potrzebujących pod hasłem „Ciepła kurtka, szalik, czapka – zima minie jak z płatka”, „Świąteczna zbiórka żywności”, „Gorączka złota”, turniej PCK „MŁODA KREW RATUJE ŻYCIE”. Honorowymi dawcami krwi są uczniowie Zasadniczej Szkoły Zawodowej. Działaniem przynoszącym chlubę placówce i jej dyrektorowi jest coroczne uczestnictwo w WOŚP. W ośrodku, którego podopieczni pochodzą z rodzin często pozostających w niedostatku, corocznie zbierane są kwoty sięgające 5 – 7 tys. złotych. Staraniem dyrektora placówki, jej nauczycieli i wychowawców prowadzone są działania pozwalające wychowankom na szerokie korzystanie z oferty edukacyjnej i kulturalnej Elbląga. Dzięki tworzonym w placówce korzystnym warunkom nauczyciele stale współpracują z Biblioteką Pedagogiczną, Biblioteką Wojewódzką, Muzeum Elbląskim, Centrum Spotkań Europejskich Światowid i innymi instytucjami kultury, gdzie odbywają się zajęcia poszerzające wiedzę uczniów. Podejmowane wspólnie działania pozwalają na kształtowanie pożądanych u uczniów postaw patriotycznych i obywatelskich. Od wielu lat uczestniczymy w przygotowaniu i realizacji Tygodnia Osób Niepełnosprawnych. Jest on doskonałym sposobem na podkreślenie obecności osób niepełnosprawnych w naszym mieście oraz podejmowania działań na rzecz ich integracji ze społecznością lokalną. SOSW Nr 1 jest organizatorem działań TON, które na stałe wpisały się w jego  kalendarz od Festynu Inauguracyjnego, przez Wielką majówkę do seminariów i konferencji tematycznych omawiających problemy osób niepełnosprawnych. Ważnym  naszym przedsięwzięciem jest festyn integracyjny organizowany przez Specjalny Ośrodek Szkolno–Wychowawczy nr 1 w Elblągu „Zobacz Uśmiech”, na którym niepełnosprawni wychowankowie ośrodka goszczą wychowanków przedszkoli i uczniów klas I–III z placówek z całego miasta.

Edukacja to priorytet

W mijającym roku w ośrodku zaszły istotne zmiany niemal we wszystkich obszarach jego działalności. Dzięki wsparciu Dyrektora Leszka Iwańczuka zostały opracowane i wdrożone projekty i programy, w wyniku których pozyskano znaczące środki finansowe ze źródeł pozabudżetowych, które posłużyły do wykorzystania na wyposażenie ośrodka w nowoczesne środki dydaktyczne, służące rewalidacji oraz wzbogaceniu bazy. W roku szkolnym 2017/2018 rozpoczęła się realizacja projektu „Autyzm – Nowe Wyzwania, Nowe Horyzonty” w ramach programu PO WER finansowanego ze środków unijnych, dzięki niemu nauczyciele naszego Ośrodka będą podnosili kompetencje zawodowe oraz będą mogli wymieniać się  doświadczeniem z innymi nauczycielami podczas mobilności zagranicznych.

Specjalny Ośrodek Szkolno–Wychowawczy Nr 1 w Elblągu jest placówką zajmującą się edukacją dzieci i młodzieży z niepełnosprawnością intelektualną. Placówka prowadzi działalność dydaktyczną, wychowawczą i opiekuńczą na zajęciach szkolnych oraz pozalekcyjnych. W swoich działaniach placówka dąży do  zapewnienia uczniom oraz pracownikom jak najlepszych warunków do nauki oraz pracy. SOSW Nr 1 dysponując dobrze przygotowaną do pracy kadrą nauczycieli, gabinetami wyposażonymi do pracy dydaktycznej i specjalistycznymi gabinetami do pracy terapeutycznej, takimi jak  metoda Warnkego, EEG Biofeedback, RSA Biofeedback, Integracja Sensoryczna, Stymulacja Polisensoryczna, jest placówką wiodącą w dziedzinie organizacji pomocy psychologiczno–pedagogicznej. Przez utworzenie Centrum Wczesnego Wspomagania Rozwoju Dziecka i Elbląskiego Centrum Terapii i Rewalidacji SOSW Nr 1 wspiera szkoły ogólnodostępne i inne instytucje działające w obszarze edukacji i rewalidacji uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi. Placówka troszczy się o bezpieczeństwo swoich wychowanków, zapewnia niezbędną opiekę i pomoc w sytuacjach trudnych. Prowadzi świadomą, ukierunkowaną na założone cele pracę wychowawczą.

  Ewelina Deja Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 17208 

Print Friendly, PDF & Email