Elbląg: Kameraliści ruszają z nowym sezonem

Elbląg: Kameraliści ruszają z nowym sezonem
Fot. Adminstrator

Elbląska Orkiestra Kameralna już wkrótce wkroczy w rok artystyczny 2018/2019. Uczyni to różnorodnym krokiem: klasycznym, jazzowym, edukacyjnym i filmowym. Do kameralistów, jak co sezon, dołączą wybitni soliści i dyrygenci, aby udowodnić, że Elbląg to miasto kultury przez duże K, zwłaszcza kultury muzycznej.

Nowy sezon to nowe wyzwania, a pierwsze z nich czeka elbląskich kameralistów już 29. września. Wspólnie z Rafałem Grząką i Pawłem Gusnarem Orkiestra postara się znaleźć muzyczny język dla instrumentów smyczkowych, saksofonu i bandoneonu. Tym samym muzycy prawykonają utwór Nikoli Kołodziejczyka – kompozytora, który nie boi się eksperymentów. W jego dorobku znajduje się koncert z udziałem…maszyn do pisania i maszyn do szycia, a dla EOK „uszył” Koncert podwójny na saksofon, bandoneon i orkiestrę smyczkową. W ramach koncertu melomani wysłuchają też utworów Bacha, Mozarta i Góreckiego.

To nie jedyne spotkanie Orkiestry ze wspomnianymi mistrzami, a utwory klasyczne jeszcze wielokrotnie zagoszczą podczas występów EOK. W październiku, przy pomocy smyczek i fortepianu, EOK przypomni elblążanom chopinowski Koncert fortepianowy e–moll. Utwór, który Chopin określał jako „dumanie w piękny czas wiosny, przy księżycu”, muzycy wykonają wspólnie z Krzysztofem Książkiem, półfinalistą XVII Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego. Na początku listopada, w towarzystwie Matei Loachimescu, jednego z najbardziej wyrafinowanych współczesnych flecistów, Orkiestra zmierzy się z twórczością Mendelssohna, Bacha, Respighiego, Holsta i Lutosławskiego. Na scenie ZPSM zabrzmi m.in. 5 melodii ludowych na orkiestrę smyczkową tego ostatniego – zestaw miniatur opartych na prostych melodiach ludowych z różnych regionów Polski. Ponownie klasyka popłynie z instrumentów Orkiestry w marcu i kwietniu, gdy artyści razem z Janem Staniendą uraczą elblążan sonatami Gioachino Rossiniego. Wirtuoz skrzypiec i batuty zagwarantuje słuchaczom niepowtarzalne interpretacje dzieł mistrza stylu bel canto. Kwiecień upłynie też elbląskim kameralistom pod znakiem koncertu pasyjnego. Muzycy EOK wykonają m.in. legendarne Requiem d–moll Mozarta, ostatnie dzieło wielkiego kompozytora, pisane niemal na łożu śmierci. Owa msza żałobna pozwoli zarówno artystom, jak i melomanom wczuć się w symbolikę zbliżających się Świąt Wielkanocnych. Natomiast w czerwcu kameraliści, pod batutą Thomasa Kalba – laureata nagrody Niemieckiego Muzycznego Towarzystwa Wydawniczego, zagrają m.in. dzieła Griega i Schuberta.

Jako że Orkiestra należy do najwszechstronniejszych składów kameralnych w Polsce, w jej programie nie może zabraknąć jazzu. Z tą muzyką sympatycy EOK zetkną się podczas elbląskiego koncertu noworocznego. Kameraliści wystąpią wówczas z Atom String Quartet i niezawodnym Krzysztofem Herdzinem, aby popisać się iście „atomową” siłą muzycznego rażenia. W Teatrze im. Aleksandra Sewruka zabrzmi na przykład jeden z najsłynniejszych standardów jazzowych – Take Five Paula Desmonda, który szturmem zdobywał listy przebojów w dobie rock and rolla. Z kolei pod koniec listopada elbląscy muzycy, w towarzystwie Krzesimira Dębskiego i Zagan Acoustic, zmierzą się z repertuarem jazzowym, klezmerskim i folkowym. Na melomanów będzie więc czekał prawdziwie muzyczny róg obfitości.

Z kolei Walentynki będą oznaczać dla kameralistów koncert z Lorą Szafran. Dzień św. Walentego stanie się okazją do przybliżenia elblążanom twórczości „Barda z Montrealu”. Muzycy razem z Lorą zaprezentują Sekrety życia według Leonardo Cohena i udowodnią, że cohenowskie piosenki, ukazane w nowym świetle, wcale nie tracą wartości. Natomiast 15. rocznica wejścia Polski do Unii Europejskiej stanie się pretekstem do recitalu fortepianowego Wojciecha Waleczka. Recitalu wyjątkowego, bo obejmującego utwory pochodzące z wszystkich krajów Wspólnoty.

12. sezon Orkiestry nie może obyć się bez koncertów muzyki filmowej i w związku z tym kameraliści kilkakrotnie zaproszą melomanów do świata smyczków i kamery. Już w połowie września wystąpią w Łomży, w ramach Międzynarodowego Festiwalu Kameralistyki „Sacrum et musica”, aby przypomnieć słuchaczom szlagiery, które odcisnęły największe piętno na dziejach kinematografii XX wieku. Muzyką filmową artyści podsumują również sezon, a uczynią to w towarzystwie Marka Napiórkowskiego i Artura Lesickiego. Z jednej strony, przeniesiemy się wówczas, za sprawą utworu z filmu Lalka, do XIX–wiecznej Warszawy. Z drugiej, przypomnimy sobie czasy rodzenia się pierwszej Solidarności, słuchając muzycznego motywu z Człowieka z żelaza.

Sezon artystyczny to również projekty realizowane przez Orkiestrę. Kameraliści nie zapominają o swoich najmłodszych widzach i z myślą o nich zorganizują trzecią edycję cyklu koncertów edukacyjnych pt. Muzyka dla ucha malucha. Tym razem muzyków EOK będą mogli podziwiać nie tylko mali elblążanie, ale również pasłęczanie i braniewianie. Ponadto, koncertem z Marcinem Wyrostkiem uświetnimy elbląski dzień dziecka. Młodzieży Orkiestra zaproponuje zaś program Filharmonia/ostrożnie, wciąga!!!, dzięki któremu elbląscy maturzyści staną się słuchaczami koncertów EOK.

Kameraliści pamiętają także o polskich artystach młodego pokolenia. Warto ich promować i w związku z tym Orkiestra będzie realizować dwa projekty: Dyrygent–Rezydent i Zamówienia kompozytorskie. Rezydentem EOK został Mateusz Rusowicz, utalentowany dyrygent, który ma na swoim koncie współpracę z mistrzami tej miary, co Marek Moś, Artur Zagajewski, Helmut Lachenmann czy Rudhiger Bohn. Natomiast w ramach Zamówień… Orkiestra prawykona kompozycję wspomnianego już Nikoli Kołodziejczyka.

Skoro Polska świętuję 100. rocznicę odzyskania niepodległości, Orkiestra nie może nie przyłączyć się do świętowania. 100–lecie wolności muzycy uczczą wyjątkowym koncertem, który odbędzie się na…Słowacji. Tam EOK wystąpi 5. października, podczas 11. Festiwalu „Indian Summer in Levoča”. Orkiestra pojawi się na scenie z „biało–czerwonym” repertuarem, prezentując m.in. dzieła Wojciecha Kilara i Grażyny Bacewicz. Rodzimej twórczości kompozytorskiej będzie również poświęcona 6. edycja sztandarowego projektu EOK, Muzyka Polska na Warmii i Żuławach. Artyści, jak co roku, odwiedzą gotyckie kościoły regionu w trakcie wakacji, aby zagrać polskie skarby muzyczne inspirowane folklorem.

  EOK Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 18675 

Print Friendly, PDF & Email