Trójmiasto: Policjanci przeprowadzą kontrole w galeriach handlowych

Trójmiasto: Policjanci przeprowadzą kontrole w galeriach handlowych
Fot. KMP Elbląg

W najbliższy weekend policjanci przeprowadzą kontrole w sklepach i galeriach handlowych w Trójmieście. Funkcjonariusze będą zdecydowanie reagować na zachowanie osób, które nie stosują się do obostrzeń – zapowiadają policjanci.

Jak powiedział PAP w piątek oficer prasowy Komendy Miejskiej Policji w Gdańsku Mariusz Chrzanowski, funkcjonariusze przeprowadzą w najbliższych dniach kontrole galerii oraz centrów handlowych i zwrócą szczególną uwagę na obowiązek zasłaniania nosa oraz ust, a także zachowania dystansu.

– Policjanci sprawdzą, czy w sklepach i na stoiskach udostępnione są preparaty do dezynfekcji dłoni oraz, czy kupujący zgodnie z obowiązkiem z nich korzystają. Podobne kontrole mundurowi przeprowadzą w środkach komunikacji publicznej, na głównych węzłach przesiadkowych oraz w pociągach SKM – dodał Chrzanowski.

Policjanci sprawdzą także napływające sygnały dotyczące niestosowania się do panujących obostrzeń.

– Wobec osób, które nie przestrzegają obostrzeń, mundurowi wyciągną konsekwencje – powiedział gdański policjant.

W ciągu ostatnich dni policjanci w Gdańsku nałożyli ponad 100 mandatów oraz skierowali do sądu kilka wniosków o ukaranie w związku z naruszeniem przepisów dotyczących COVID-19. Funkcjonariusze sprawdzili także ponad 20 tys. adresów, pod którymi mieszkają osoby objęte kwarantanna domową.

Oficer prasowa Komendy Miejskiej Policji w Gdyni Jolanta Grunert powiedziała PAP, że w Gdyni działania prowadzone są wspólnie z pracownikami Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej.

– W związku z gorączką świątecznych zakupów i handlową niedzielą należy się spodziewać wzmożonych działań w punktach handlowych. W przypadku naruszenia obostrzeń stróże prawa będą podejmować interwencje – dodała Grunert.

Osoba, która nie stosuje się do tego obowiązku, może zostać ukarana mandatem w wysokości nawet 1000 zł, funkcjonariusze mogą skierować do sądu wniosek o jej ukaranie.

O rażącym łamaniu przepisów policjanci poinformują też inspektora sanitarnego, gdzie kara administracyjna może wynieść nawet 30 tys. zł. (PAP)

Krzysztof Wójcik
Print Friendly, PDF & Email