TELEFON KOMÓRKOWY DLA NIEWIDOMYCH

W dobie dzisiejszego rozwoju telefonii komórkowej nie mogło zabraknąć oferty dla osób niewidomych i niedowidzących. Opracowano, jak dotąd, trzy różne sposoby pomocy tymże osobom, by mogły swobodnie korzystać z telefonów komórkowych. Pierwszym z nich jest telefon komórkowy firmy Nokia 6682RVI, drugim sposobem jest zainstalowanie w telefonie odpowiedniego oprogramowania ułatwiającego czytanie wiadomości znajdujących się na ekranie (w przypadku osób niedowidzących), jak i rozpoznającego mowę ludzką (w przypadku niewidomych). Trzecie wyjście to zakupienie innowacyjnego komunikatora firmy SAMSUNG.

Pierwszym produktem, który posiada specjalne oprogramowanie jest Nokia 6682RVI, jest to telefon  przeznaczony dla osób niewidomych, wyposażony jest w program Nuance Talks, który odczytuje wszystkie wiadomości znajdujące się na wyświetlaczu. Telefon ten wyposażony jest również w system rozpoznawania mowy, który pozwala użytkownikowi na tworzenie e-maili, jak i wiadomości sms.

Jedynym minusem tego znakomitego wynalazku jest to, że jest on niedostępny w polskich sieciach komórkowych. Oferuje go jedynie, jak na razie, kanadyjski operator.  Odstraszać jeszcze może cena 450 USD, czyli ok. 1000 zł.

Drugim telefonem stworzonym specjalnie dla niewidomych jest telefon o nazwie „Touch Messenger” zaprojektowany przez koncern SAMSUNG. Jest on zaprojektowany w stylu komunikatora z klawiaturą przycisków w rozkładzie 3×4 (czyli zawierający jedynie 12 przycisków). Klawiatura wyposażona jest w alfabet Braille’a, jak i brajlowski wyświetlacz.

Alternatywą dla Nokii i Samsunga może być zainstalowanie w telefonie osoby niewidomej oprogramowania pozwalającego na czytanie tekstu znajdującego się na ekranie, jak i programu powiększającego tekst na ekranie telefonu w przypadku osoby niedowidzącej. Pakiet takiego oprogramowania może zaoferować firma „Medison”. Telefony, na które można zainstalować to oprogramowanie, muszą być oparte na systemie operacyjnym Symbian. Są to następujące modele telefonów: Nokia 3230, 3250, 5500 Sport, 5700, 6110 Navigator, 6120, 6260, 6280, 6290, 6600, 6620, 6630, 6670, 6680, 6681, 6682, 7610, N70, N71, N72, N73, N76, N80, N90 N91, N92, N93, N95, E50, (wszystkie wersje), E60, E61, E62, E65, E70 (aparaty, oparte na systemie operacyjnym Symbian drugiej i trzeciej generacji, także FP-1) oraz komunikatory Nokia 9300, 9300I i 9500 (Symbian S80).

Oprogramowanie takie nie jest tanie, ceny wahają się w okolicy 400-500 zł. Plusem może być informacja, że wszystkie pomoce dla osób niepełnosprawnych mogą być dofinansowane ze środków PFRON w ramach programów „Likwidacja barier w komunikowaniu” lub „Likwidacja barier technicznych” realizowanych przez Ośrodki Pomocy Rodzinie.

Na świecie żyje około 180 milinów osób niewidomych, dla których takie telefony mogą być bardzo pomocne. Miejmy nadzieję, że firmy pracujące nad tego typu rozwiązaniami nie poprzestaną na produkcji tego typu systemów, ale postarają się je jeszcze udoskonalić.

Przeprowadziliśmy krótką rozmowę z niewidomym panem Marianem Piwnikiewiczem, pracownikiem Elbląskiej Spółdzielni Niewidomych.  Pan Marian stara się o dofinansowanie specjalnego telefonu komórkowego dla niewidomych ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Skąd dowiedział się Pan o takim telefonie?

– Koleżanka kiedyś wyczytała w Internecie o takim telefonie i rozmawialiśmy o tym. Chyba nie trzeba nikogo przeknywać, że dla niewidomego łatwa komunikacja jest bardzo ważna. Nie mamy takiej możliwości, że wszędzie sami dotrzemy i załatwimy osobiście.  Szybki kontakt decyduje też czasem o naszym bezpieczeństwie.

Od kiedy stara się Pan o otrzymanie takiego telefonu?

– W tym roku zacząłem starać się o dofinansowanie zakupu telefonu ze środków PFRON. Starałem się również o komputer, a wcześniej o dofinansowanie na przystosowanie łazienki do naszych potrzeb – bo moja żona też widzi bardzo słabo.

I co, udało się?

– Niestety nie, tydzień temu otrzymałem decyzję, w której napisano, że nie dostanę dofinansowania ze względu na brak środków. Dziwię się, ponieważ dowiadywałem się, że był na to przeznaczony budżet w wysokości 300 tys. złotych. Nie chce tu być dla nikogo niemiły, ale w porównaniu z niepełnosprawnymi ruchowo, my niewidomi traktowani jesteśmy, jak niepełnosprawni drugiej kategorii.

W takim razie jak Pan sobie radzi ze zwykłym telefonem komórkowym?

– Jakoś się staram, jeżeli chodzi dzwonienie, to poradziłem sobie w taki sposób, że pod każdym klawiszem mam zapamiętany jakiś numer. Ale to jest tylko osiem, dziewięć numerów. Problem zaczyna się wtedy, kiedy jestem gdzieś w podroży i muszę wybrać inny numer lub odczytać smsa. Wtedy muszę szukać pomocy. A gdybym miał specjalny telefon, sprawa była by o wiele łatwiejsza. Ponieważ jak się dowiadywałem telefon ten odczytuje  wszystkie informacje zawarte na wyświetlaczu, dzięki syntezatorowi mowy, który ma zainstalowany. A głos jest bardzo zbliżony do mowy ludzkiej, wiec nie ma problemu z jego zrozumieniem.

Czy będzie Pan dalej starał się o ten telefon?

– Ten telefon bardzo ułatwił by mi kontakty z ludźmi i mógłbym załatwić wiele spraw telefonicznie zamiast chodzić z przewodnikiem osobiście, więc myślę, że tak, że jeszcze spróbuję, ale czas zweryfikuje jak to będzie.

W takim razie życzę Panu, aby dostał Pan pomoc na zakup tego telefonu i dziękuję za rozmowę.

– Dziękuję.  

  DP Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 2447

Print Friendly, PDF & Email