Seniorzy wzięli udział w międzynarodowych warsztatach fotograficznych

Seniorzy wzięli udział w międzynarodowych warsztatach fotograficznych

Kilkudziesięciu seniorów z Elbląga i regionu 26 września wzięło udział w szkoleniu z podstaw z fotografii, które przeprowadził hiszpański fotograf Luis Miguel Prieto. Spotkanie odbyło się w ramach erazmusowego projektu pn. Elbląscy edukatorzy dla seniorów. Projekt realizuje Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” w Elblągu.

W warsztatach – oprócz seniorów – uczestniczyli elbląscy edukatorzy. W ten sposób podpatrywali sposób prowadzenia zajęć przez hiszpańskich partnerów projektu.

– Cokolwiek robicie, róbcie z pasją – zaczął Luis Miguel Prieto. – Doceniajcie prostotę, bądźcie uważni na to, co się dzieje dookoła i korzystajcie z możliwości, jakie dają nowe technologie.

Uczestnicy warsztatów nie tylko poznawali podstawowe zasady fotografii czy uczyli się, jak „czytać” światło w zależności od pory dnia. Dostali także bodziec do działania.

– Fotografia otwiera głowę – motywował hiszpański szkoleniowiec. – Skupiasz się na tym, żeby zrobić dobry kadr i zapominasz o swoich bolączkach.

Po części teoretycznej, adepci fotografii wyruszyli w miasto. Jedna grupa fotografowała elbląskie zabytki na Starym Mieście, druga udała się do Parku Kajki.

– Te warsztaty to nowatorski projekt w Elblągu – mówi Krystyna Paterek, uczestniczka spotkania. – Ważne jest też to, że te zajęcia także integrowały seniorów i edukatorów. Poznaliśmy się bliżej, wymieniliśmy się telefonami. Efekty warsztatów zostaną zaprezentowane na Akademii Technik Architektonicznych w Granadzie, w kwietniu 2020 r.

Międzynarodowe warsztaty z fotografii były częścią kilkudniowego szkolenia, na którym przedstawiciele stowarzyszenia AIFED z Granady opowiadali o swoich praktykach z obszaru wolontariatu elbląskiego.

Spotkanie odbyło się w dniach od 23 do 26 września w CSE „Światowid” w Elblągu. Liderem projektu pn. „Elbląscy edukatorzy dla seniorów” jest CSE „Światowid” w Elblągu. Projekt polega na wymianie dobrych praktyk Światowida we współpracy z instytucjami z trzech krajów — Hiszpanii, Włoch i Niemiec.

Projekt „Elbląscy edukatorzy dla seniorów” jest realizowany przy wsparciu programu Unii Europejskiej Erasmus+.