Poszukują wspomnień pierwszych elblążan

Poszukują wspomnień pierwszych elblążan
Fot. nadesłane

Powstaje film o pierwszych powojennych mieszkańcach Elbląga. O miejscach, które zasiedlali i o tym, co z tego czasu zostało w ich pamięci. Autorzy filmu szukają osób, które jako dzieci przybyły do naszego miasta po II wojnie światowej, a także ich potomków. Z ich relacji powstanie krótkometrażowy film dokumentalny, którego autorzy będą pytać: elblążaninie, a Ty skąd jesteś?

Najbardziej poszukiwane są relacje bezpośrednie, od osób, które jako dzieci przybyły do Elbląga po II wojnie światowej. Niemniej twórcy filmu czekają też na informacje potomków pierwszych powojennych elblążan, którzy dorastali, słuchając opowieści rodziców czy dziadków z okresu osiedlania się w Elblągu. Poszukiwane są też zdjęcia, dokumenty i rodzinne pamiątki z tego czasu.

– Film przygotowuje Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” w Elblągu. Nad całością czuwa Aleksandra Bielska. Za kamerą stanie Jakub Strumiński. Opiekę merytoryczną nad filmem sprawuje Juliusz Marek. Od tamtych zdarzeń minęło tak dużo czasu, że nie liczymy na to, że ktoś opowie nam historię od początku do końca – mówi Aleksandra Bielska. -Ważniejsze jest to, co zostało zapamiętane i przekazane dalej, nawet jeżeli są to szczątkowe informacje.

– Film będzie realizowany w wakacje, a jego uroczysta premiera odbędzie się w Kinie Światowid w listopadzie 2019 roku. Czasu nie mamy dużo, dlatego musimy działać szybko. Im bardziej się teraz zaktywizujemy, tym będziemy mieli większą szansę, żeby zebrać dobry materiał – zachęca Antoni Czyżyk, dyrektor CSE „Światowid” w Elblągu.

Z materiałów zebranych do filmu zostanie przygotowany miejski przewodnik po miejscach powojennych zasiedleń. Będzie on dostępny w formie ebooka. Powstaną również scenariusze lekcji, które będą mogli wykorzystać elbląscy nauczyciele.

Osoby, których wspomnienia lub pamiątki zostaną wykorzystane w filmie lub w ebooku, otrzymają zaproszenie na uroczystą premierę kinową filmu.

– Na kontakt od osób, które mogą podzielić się wspomnieniami lub pamiątkami , czekamy w Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” w Elblągu – zachęcają organizatorzy.

Adres: Plac Kazimierza Jagiellończyka 1
E-mail: aleksandra.bielska@swiatowid.elblag.pl
Numer telefonu: 55 611 20 56

Film powstanie w ramach projektu „Nasze tutaj”, który dofinansowano ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach Programu „Patriotyzm Jutra”.

Projekt „Nasze tutaj” jest realizowany we współpracy z Urzędem Miejskim w Elblągu.

Print Friendly, PDF & Email