Elbląg: Strzeżmy dzieci przed pneumokokami

Elbląg: Strzeżmy dzieci przed pneumokokami
Fot. Adminstrator

Prezydent Elbląga chce chronić elbląskie dzieci przed zarażeniem pneumokokami, które są jedną z głównych przyczyn umieralności, przede wszystkim u dzieci najmłodszych. W Elblągu powstał program szczepień dzieci urodzonych w latach 2015 i 2016, których nie obejmuje program rządowy.

Pneumokoki – szczególnie groźne dla małych dzieci

Pneumokok, czyli dwoinka zapalenia płuc ( nazwa naukowa Streptococcus pneumoniae), to bakteria będąca najczęstszą przyczyną chorób u dzieci. Często osiedlają się w gardle lub nosie, nie zawsze wywołując od razu chorobę. Mogą uaktywnić się w sprzyjających temu okolicznościach, a ich nosiciel, nawet sam zdrowy, zakaża innych. Zakażenia pneumokokami wywołują inwazyjną chorobę pneumokokową (IChP), która może mieć szczególnie ciężki przebieg u dzieci poniżej 5 r.ż. Stanowi zagrożenie życia i może mieć trudne do leczenia postacie posocznicy, zapalenia opon mózgowo–rdzeniowych, inwazyjnego zapalenie płuc z bakteriemią, stawów, kości, wsierdzia lub otrzewnej. Pneumokokowe zakażenia inwazyjne charakteryzują się występowaniem poważnych powikłań i wysoką śmiertelnością – ostrzegają autorzy elbląskiego programu. Według danych Światowej Organizacji Zdrowia około 14,5 mln dzieci poniżej 5 roku życia choruje rocznie na świecie na IChP, a blisko 1 mln dzieci w wieku od 1 do 59 miesiąca życia rocznie umiera z ich powodu. Największa zapadalność na inwazyjną chorobę pneumokokową (IChP) u dzieci występuje w wieku 0–2 roku życia i w Polsce wynosi ona 19 zachorowań na 100 tys. dzieci, a w przedziale wiekowym od 0 do 5 roku życia zdarza się 17,6 zachorowań na 100 tys. Zakażenia wywołane przez Streptococcus pneumoniae są wiodącą przyczyną zgonów u dzieci poniżej 5 roku życia wśród infekcji, którym można zapobiegać przez szczepienia.

Aktualnie w Polsce są dostępne 2 szczepionki skoniugowane: PCV 10 i PCV13. PCV 10 –dla dzieci do 5 roku życia, PCV 13 – dla dorosłych powyżej 18 lat i osób w podeszłym wieku.

Szczepienia w Elblągu

Ministerstwo Zdrowia wprowadziło od 1 stycznia 2017 roku obowiązkowe szczepienia przeciwko zakażeniom pneumokokom dla dzieci w pierwszym roku życia. Są to szczepienia bezpłatne. Za szczepienia dzieci starszych trzeba płacić. Na wniosek grupy elbląskich radnych władze miasta Elbląga przygotowały „Program uzupełniający szczepienia obowiązkowe przeciw zakażeniom pneumokokowym wśród dzieci urodzonych w 2015–2016 roku z terenu miasta Elbląga”. Szczepienia w ramach tego programu całkowicie sfinansuje Miasto.

W Polsce szczepienia przeciwko pneumokokom są realizowane w blisko 40 programach lokalnych, m.in. w Płocku, Policach, Poznaniu, Kaliszu, Jeleniej Górze, Bogatyni, Krakowie, Bochni, Tarnowie, Lublinie, Puławach, Chełmie, Rejowcu, Dębicy, Kolbuszowej, Brzesku, Bogorii, Polanicy Zdrój, Grębocicach, Dobrym Mieście, Kwilczy i Milanówku, Iławie woj. kujawsko–pomorskie. W województwie kujawsko–pomorskim oprócz dzieci szczepione też będą osoby dorosłe 65+.

Elbląski program obejmie dzieci zamieszkałe na terenie miasta Elbląga, nie mające przeciwwskazań do szczepienia, urodzone w 2015 –2016 roku, od 2 roku życia, nie szczepione wcześniej szczepionką przeciw zakażeniom pneumokokowym. Aktualnie na terenie Miasta Elbląg zamieszkuje 1861 dzieci urodzonych w latach 2015–2016 zameldowanych na terenie Miasta Elbląg na pobyt stały lub czasowy, w tym: 904 dzieci urodzonych w 2015 r. i 957 dzieci urodzonych w 2016 r.

Miasto planuje zaszczepienie 320 dzieci urodzonych w roku 2015 i tyle samo urodzonych w 2016. Rodzice, którzy będą chcieli zaszczepić dziecko urodzone w roku 2015 lub 2016 na koszt miasta, będą musieli udzielić pisemnej zgody. Następnie dziecko zostanie zbadane i po stwierdzeniu braku przeciwwskazań zaszczepione. Szczepienia będą wykonywane przez wyspecjalizowane pielęgniarki pod nadzorem lekarskim, w placówkach NZOZ, spełniających warunki wykonywania szczepień ochronnych. Ze względu na budżet decydować będzie pierwszeństwo zgłoszeń .

Koszt jednej szczepionki to 220 zł. Ponadto przewidziane są wydatki na edukację i promocję programu. Łączny koszt przedsięwzięcia obejmującego zaszczepienie 640 dzieci w ciągu 2 lat wyniesie 160 000 zł.

Program zakłada rozległą akcję promocyjną zachęcającą do szczepień, zaplanowaną w różnych formach, tak, aby dotarła do jak największej liczby osób. Będą to:

– konferencje prasowe, w których Prezydent Miasta Elbląg będzie zapraszał rodziców lub opiekunów prawnych dzieci objętych programem do skorzystania ze szczepień;

– informacja nt. szczepień na stronie www.elblag.eu;

– informacje nt. szczepień w lokalnych mediach;

– Informacje w elbląskich podmiotach działalności leczniczej.

Projekt został pozytywnie oceniony przez Agencję Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji. Po przyjęciu go przez Radę Miejską na sesji w dniu 7 września, program zostanie wdrożony.

  Teresa Bocheńska Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 16279 

Print Friendly, PDF & Email