Elbląg: Pozarządowo na starówce

Elbląg: Pozarządowo na starówce
Fot. Adminstrator

Warsztaty, prezentacje, muzyka, dobre jedzenie, rękodzieło artystyczne i centrum wiedzy na temat NGO – na to mogli liczyć mieszkańcy Elbląga, którzy dziś (23 czerwca) wybrali się na Stary Rynek. Za nami 19. Forum Inicjatyw Pozarządowych.

– Organizacje pozarządowe odgrywają w naszym mieście znaczącą rolę: dzięki nim realizowanych jest wiele inicjatyw na różnych polach, m.in. edukacyjnym, prozdrowotnym i kulturalnym. Myślę, że nie ma takiej sfery w życiu mieszkańców, która nie byłaby zagospodarowana przez organizacje pozarządowe i w której NGO nie miałyby swojej oferty – mówił Rafał Narnicki, specjalista ds. organizacji w Centrum Organizacji Pozarządowych.

W Elblągu zarejestrowanych jest ponad 300 organizacji. Choć nie wszystkie działają aktywnie, zdecydowana większość z nich jest otwarta na potrzeby mieszkańców i na co dzień wychodzi do nich ze swoją ofertą. Na Forum Inicjatyw Pozarządowych swoją działalność prezentowały m.in.: Stowarzyszenie Babska Wyspa, Elbląskie Centrum Integracji Społecznej, Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami, Stowarzyszenie Miłośników Elbląga „Ocalić od zapomnienia”, PSONI koło w Elblągu, Stowarzyszenie Integracyjne „Razem”, Teen Challenge Chrześcijańska Misja Społeczna, Fundacja Elbląg, OTOZ Animals, Stowarzyszenie ESWIP Warsztaty Terapii Zajęciowej i wiele innych.

Na Forum przybyły również organizacje spoza miasta. Stowarzyszenie Mieszkańców i Przyjaciół Nowe Monasterzysko pokazywało, jak nadać książce drugie życie, a w strefie targowej można było spotkać Stowarzyszenie Łęcze – Wieś z Perspektywą. Na starówkę zawitało także gdańskie Stowarzyszenie Tolerado, przy którym działa Elbląska Grupa na rzecz Osób LGBT+ „Pryzmat”.

– Wypracowujemy rekomendacje, które poprzez przystosowanie prawa mają pomóc m.in. osobom LGBT, niepełnosprawnym i starszym. Jesteśmy na Forum, żeby edukować i wspierać. Chcemy pokazać, że osoby LGBT w Elblągu nie są same: mogą w każdej chwili do nas zadzwonić – zaznaczyła Danuta Sowińska, coach LGBT i ekspert na rzecz równego traktowania.

Tego dnia na wsparcie mogły liczyć elblążanki – właśnie dla nich na starówce stanął specjalny autobus, w którym mieszkanki mogły wykonać badania mammograficzne. Na miejscu było Elbląskie Stowarzyszenie Amazonek, od lat działające w zakresie edukacji i profilaktyki nowotworowej. O dobrą formę mieszkańców zadbali również przedstawiciele sklepu Naturalna Żywność, którzy poprzez warsztaty kulinarne „Ukulaj sobie truflę” uczyli jak można zastąpić szkodliwy cukier zdrowszymi odpowiednikami. Elblążanie mogli też wziąć udział w warsztatach kulinarnych prowadzonych przez Bank Żywności.

– Na co dzień w Banku Żywności prowadzimy działania kulinarne i ekonomiczne, dzięki którym nasi podopieczni mogą dowiedzieć się, jak racjonalnie gospodarować domowym budżetem oraz przyrządzać tanie i smaczne potrawy. Dziś przygotowaliśmy śniadanie na słodko i słono, co cieszyło się bardzo dużym zainteresowaniem. Przysiadło się do nas wiele dzieci, które same tworzyły piękne kanapki i rozdawały je mieszkańcom – opowiadała Jolanta Kutowska, koordynator działań towarzyszących w Banku Żywności.

– Mogliśmy nasze działania zaprezentować szerszemu gronu mieszkańców. Coraz więcej mówi się o wyrzucaniu żywności, a ludzie coraz bardziej przekonują się do tego, by kupować mniej, ale częściej i dzięki temu nie marnować jedzenia. Myślę jednak, że wciąż potrzeba większej edukacji w tym zakresie – uzupełniła Anna Jabłońska, pracownik ds. pozyskiwania żywności.  

Oprócz jedzenia stworzonego podczas warsztatów kulinarnych na mieszkańców czekało wiele pysznych specjałów, przygotowanych przez organizacje. Ci, którzy chcieli spalić zbędne kalorie, mogli wziąć udział w warsztatach jogi, prowadzonych przez Stowarzyszenie Pozytywne Elblążanki. Dbaniu o kondycję służyło również uwalnianie pozytywnej energii podczas jogi śmiechu, o co zadbało Stowarzyszenie Babska Wyspa. Dla najmłodszych Stowarzyszenie „Wyjście” przygotowało Warsztat Młodego Naukowca, a Fabryka Działań Niemożliwych – gry planszowe. Wielbiciele kreatywnego spędzania czasu dobrze bawili się na warsztatach tkackich, zorganizowanych przez Pracownię Rzemiosł Dawnych, oraz na warsztatach tworzenia pomponowych stworów, prowadzonych przez Stowarzyszenie Przyjaciół Elbląga i Okolic Art–Kreatywni.

– Uważam, że to ważne wydarzenie w Elblągu, dzięki niemu mieszkańcy mogą poznać kierowaną do nich ofertę. Razem z córką przychodzę tutaj od trzech lat, zawsze jest wiele ciekawych atrakcji. Jedyne zastrzeżenie, jakie mam, to pogoda – mogłaby dopisać trochę bardziej, bo pomimo słońca jest dość zimno, co odrobinę psuje zabawę – powiedziała pani Kasia, elblążanka.

Forum Inicjatyw Pozarządowych, organizowane przez Elbląskie Stowarzyszenie Wspierania Inicjatyw Pozarządowych, w tym roku połączone jest z obchodami Tygodnia Osób Niepełnosprawnych – wydarzeniem Elbląskiej Rady Konsultacyjnej Osób Niepełnosprawnych. Zakończenie obchodów Tygodnia odbyło się w niedzielę 24 czerwca na polanie w Bażantarni. Było ognisko z kiełbaskami, gry i konkursy z nagrodami dla dzieci i dorosłych,  można też było wypróbować sprzęt rehabilitacny, który demonstrował LAZARUS. A wszystko to przy skocznej, biesiadnej muzyczce. Szkoda tylko, że niewiele osób niepełnosprawnych z tego skorzystało. Rodziny, które przyszły, świetnie się bawiły.

  MS Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 18286 

Print Friendly, PDF & Email