Elbląg: Nie warto żyć normalnie... Warto żyć ekstremalnie

Elbląg: Nie warto żyć normalnie... Warto żyć ekstremalnie
Fot. Adminstrator

Już za niespełna tydzień rusza tegoroczna edycja Ekstremalnej Drogi Krzyżowej (EDK) w Elblągu, która dla wielu ludzi jest przełomowym momentem ich życia. Pomaga im rozpocząć w sobie zmianę, otworzyć się na Boga i drugiego człowieka.

EDK czerpie z duchowości św. Franciszka – dużo ducha przy pełnym zaangażowaniu ciała. W tym roku EDK wyrusza w drogę 23 marca. Nocne zmagania rozpoczną się Mszą Świętą o godz. 20.00 w salwatoriańskiej parafii pw. Św. Brata Alberta przy ul. Częstochowskiej 28 w Elblągu, a potem każdy wyjdzie już na wybrane przez siebie, wcześniej przygotowane trasy.

W tym roku została utworzona, przez wspólnotę Mężczyzn Boga, nowa trasa tzw. PĘTLA, która jak sama nazwa wskazuje rozpocznie się i zakończy w Elblągu. Trasa ma 42 km i prowadzi przez Bażantarnię, Stoboje, Piastowo, Ogrodniki, Jelenią Dolinę, Jagodnik, Modrzewinę i kończy się w kościele św. Brata Alberta. Organizatorzy mają więc w tym roku do zaproponowania 4 trasy:

1. Elbląg – Frombork (trasa czerwona – 40 km)

2. Elbląg – Zielonka Pasłęcka (trasa zielona – 42 km)

3. Elbląg – Tolkmicko (trasa czarna – 40,6 km)km)

4. Elbląg – Elbląg (pętla – 42 km)

Podczas Drogi Krzyżowej obowiązuje zasada skupienia i milczenia. Pątnicy idą samotnie lub w niewielkich grupach. Mają ze sobą opis trasy, ale z orientacją w terenie muszą sobie radzić sami. Po drodze zatrzymują się przy wyznaczonych stacjach Drogi Krzyżowej, gdzie czytają specjalnie dla nich przygotowane rozważania lub słuchają ich, korzystając z urządzeń mobilnych. Wędrówka kończy się zazwyczaj rano dotarciem do punktu docelowego.

– Decydujący jest moment, kiedy zaczyna brakować sił, zwykle nad ranem – tłumaczy ks. Stryczek, pomysłodawca projektu – Ludzie zadają sobie wtedy pytanie: Co ja tutaj robię?! Przecież mam wygodne życie, powinienem teraz spać w łóżku, zamiast marznąć i brnąć w śniegu czy błocie. Kto przełamie tę słabość, ma szansę na nowe życie, na zmianę. Co ciekawe, daje się zauważyć taką zależność, że im trudniejsze wymagania stawiane są uczestnikom, a zasady uczestnictwa są bardziej stanowcze, tym więcej osób wyrusza w trasę. To dowód na to, że ludzie w XXI wieku poszukują prawdziwego, autentycznego wyzwania, pełnego doświadczenia– fizycznego i duchowego zarazem. Chcą prawdy i dla jej odnalezienia są gotowi żyć ekstremalnie – dodaje ks. Stryczek.

Ekstremalna Droga Krzyżowa to aktualnie jeden z najszybciej rozwijających się ruchów religijnych na świecie. Korzysta z nowoczesnych technologii, a jednocześnie stanowi powrót do korzeni chrześcijaństwa. Pierwsi chrześcijanie, podobnie jak ludzie w XXI wieku, nie mieli czasu w ciągu dnia, dlatego odprawiali Mszę Świętą w nocy. I dla nich również praktykowanie chrześcijaństwa było inwestycją w nowe życie.

Pomysł na EDK zrodził się w roku 2009 w środowisku duszpasterstwa akademickiego prowadzonego w Krakowie przez ks. Jacka Stryczka. Był odpowiedzią na poszukiwanie dróg pobożności na miarę XXI wieku i sposobem na połączenie Ewangelii i nowoczesności przez ludzi, którzy chcą łączyć życie religijne z rodzinnym i biznesowym. Rozwojowi EDK sprzyjał ks. Kardynał Stanisław Dziwisz, a uczestnikiem i promotorem wydarzenia został również nuncjusz apostolski w Polsce, abp Celestino Migliore. Projekt wspiera także obecny arcybiskup metropolita krakowski Marek Jędraszewski.

– Musi być ciężko, pod górę i musi boleć. Wtedy zaczyna się modlitwa. Wierzę w taką duchowość, w której, jak powiedział Jezus: „Kto chce zachować swoje życie, ten je straci. A kto straci życie z mojego powodu, ten je znajduje” – zachęca do udziału w Ekstremalnej Drodze Krzyżowej ks. Jacek Stryczek. I my również zachęcamy do wzięcia udziału w tym wydarzeniu. Jest to dobra okazja, by na zakończenie Wielkiego Postu takim mocnym akcentem, jakim jest EDK, przygotować się jeszcze lepiej do Świąt Wielkiej Nocy.

Deklarację uczestnictwa można przesyłać mailowo na adres: elblag.edk@gmail.com oraz przez stronę www.edk.org.pl. Trzeba dodać, że ilość osób chcących wziąć udział jest ograniczona i decyduje kolejność zgłoszeń.

W razie jakichkolwiek pytań, czy niejasności można dzwonić pod numer telefonu: +48 519 858 899. Zachęcamy także do śledzenia profilu facebookowego: ELBLĄG.EDK.

  Katarzyna Grabowska Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 17811 

Print Friendly, PDF & Email