Elbląg: Graffiti? To proste!

Elbląg: Graffiti? To proste!
Fot. Adminstrator

Uczniowie Specjalnego Ośrodka Szkolno–Wychowawczego nr 1 w Elblągu mieli okazję sprawdzić się w roli artysty w wyjątkowy sposób. Zamiast tradycyjnych przyborów plastycznych oraz płótna czy arkuszy papieru mieli do dyspozycji… farbę w sprayu i ściany.  

– Pomysł był pani Ani, mojej koleżanki z pracy – opowiadała Katarzyna Grabowska. Chciałyśmy zrobić coś dodatkowego dla naszych uczniów.  Jakieś warsztaty, które ich zainteresują, pozwolą odnaleźć się artystycznie. Pomyślałyśmy o graffiti. Uznałyśmy, że to będzie świetny pomysł, coś oryginalnego, coś co mogłoby się im spodobać, gdzie mogliby wyrazić swoje emocje, uczucia. Zarówno dzieci, jak i wychowawczyni klasy bardzo entuzjastycznie podeszli do tego pomysłu – dodała Katarzyna Grabowska.

Zajęcia odbywają się w ramach realizacji grantu uzyskanego z Fundacji Banku Zachodniego z programu Bank Dziecięcych uśmiechów.  Projekt pt. „Graffiti w literaturze i sztuce” obejmuje działania twórcze oraz spotkania czytelniczo–dyskusyjne dotyczące książki „Graffiti moon”, podczas których uczniowie poznają tajniki tej formy artystycznej.

– Warsztaty były prowadzone przez profesjonalistę z Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, dzięki nim nasza młodzież dowiedziała się, jak tworzyć graffiti. Projekt jest dwuetapowy: podczas pierwszego czytamy na głos książkę beletrystyczną poświęconą graffiti i dyskutujemy na jej temat. Drugi etap to zajęcia praktyczne.  Myślimy, że to jest fajny sposób, żeby młodzież uzewnętrzniła swoje emocje, to, co skrywa w środku, a przez to mogła wypowiedzieć się artystycznie – zaznaczyła Anna Góralska.

Uczestnicy projektu stanęli przed wyzwaniem, z którym poradzili sobie doskonale. Dzięki ich zaangażowaniu ściany gabinetu języka niemieckiego zapełniły się rysunkami stworzonymi za pomocą farby w sprayu. Graffiti przedstawia symbole Niemiec: Bramę Branderburską, Kolumnę Zwycięstwa oraz flagę.

– Zajęcia bardzo nam się podobają. To coś nowego i ciekawego. Teraz na lekcjach możemy patrzeć na to, co sami stworzyliśmy – mówili uczniowie.

Projekt „Graffiti w literaturze i sztuce” będzie realizowany w placówce do stycznia przyszłego roku. We wrześniu uczniów czeka kolejne wyzwanie. Każdy z nich otrzyma białą koszulkę, na której umieści wykonany przez siebie szablon i zamaluje go. To będzie dla nich trwała pamiątka z tego projektu. Tak robią grafficiarze. 

  Żaneta Buczyńska Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 18265 

Print Friendly, PDF & Email