ZUS: 16 maja kolejne webinarium nt. rocznego rozliczenia składki zdrowotnej

ZUS: 16 maja kolejne webinarium nt. rocznego rozliczenia składki zdrowotnej
Fot. mat. prasowe

Zakład Ubezpieczeń Społecznych zaprasza na kolejne bezpłatne webinarium nt. rocznego rozliczenia składki na ubezpieczenie zdrowotne. Spotkanie z ekspertami ZUS odbędzie się 16 maja br.

– Wszystkich, którzy chcą się dowiedzieć więcej o zmianach w programie Płatnik, wynikających z obowiązku rocznego rozliczenia składki na ubezpieczenie zdrowotne, zapraszamy na bezpłatne webinarium. Podczas szkolenia eksperci z centrali ZUS zaprezentują jak wypełnić dokumenty w programie Płatnik, omówią zagadnienia, z którymi najczęściej zgłaszają się osoby dokonujące rozliczenia oraz postarają się odpowiedzieć na pytania uczestników – mówi rzecznik ZUS.

Spotkanie z ekspertami ZUS odbędzie się wtorek 16 maja tego roku o godz. 10 na platformie Webex.

Na webinarium nie trzeba się zapisywać, jest otwarte dla wszystkich chętnych.

Aby dołączyć do spotkania, należy kliknąć w link, który będzie dostępny na stronie www.zus.pl w najbliższym czasie. Nie trzeba mieć zainstalowanej żadnej specjalnej aplikacji – wystarczy przeglądarka z dostępem do internetu.

Osoby, które nie będą mogły uczestniczyć w webinarium, będą miały dostęp do nagrania z tego spotkania. Zostanie ono udostępnione na stronie internetowej ZUS oraz na kanale Youtube.

Do 22 maja przedsiębiorcy muszą złożyć roczne rozliczenie składki na ubezpieczenie zdrowotne za 2022 rok. Obowiązek ten spełniło już ponad 600 tys. płatników.

– Zdajemy sobie sprawę, że z uwagi na to, że to pierwsze tego typu rozliczenie, mogą pojawić się pewne pytania i wątpliwości z tym związane. ZUS deklaruje wsparcie przedsiębiorcom – wskazuje rzecznik ZUS.

Każda osoba prowadząca działalność może uzyskać pomoc podczas e-wizyty w ZUS, w Centrum Obsługi Telefonicznej (COT) pod numerem telefonu 22-560-16-00 lub e-mailem cot@zus.pl. Wątpliwości pomogą rozwiać również doradcy płatnika składek.

Przedsiębiorcy, którzy korzystają z „Płatnika” powinni pamiętać o aktualizacji danych.

– Program przy każdym uruchomieniu sprawdza, czy baza słowników i komponentów jest w najnowszej wersji. Aby sporządzić dokument ZUS DRA z rocznym rozliczeniem za kwiecień 2023 r. należy dokonać aktualizacji. Dopiero wówczas Płatnik pobiera dane niezbędne do przygotowania rocznego rozliczenia składki – wyjaśnia Żebrowski.

Roczna składka zdrowotna może okazać się niższa lub wyższa od sumy składek, którą przedsiębiorca zapłacił przez cały rok.

– Jeśli z rozliczenia wychodzi nadpłata i płatnik nie ma zaległości w opłacaniu składek, to ZUS utworzy wniosek o zwrot nadpłaty na profilu płatnika na PUE ZUS. Będzie trzeba go zweryfikować, podpisać i odesłać przez PUE do 1 czerwca. ZUS przekaże nadpłatę na rachunek bankowy, który jest zapisany na koncie płatnika składek, najpóźniej do 1 sierpnia – tłumaczy Anna Grabowska, regionalna rzeczniczka prasowa w województwie warmińsko-mazurskim.

Jeśli na koncie płatnika było zadłużenie, to nadpłata zostanie rozliczona na poczet zaległości. Natomiast jeśli z rozliczenia wynika niedopłata, należy uregulować różnicę w terminie płatności składki za kwiecień, czyli do 22 maja 2023 roku.

Ubezpieczyciel jednocześnie przypomniał, że rozliczać składki zdrowotnej nie muszą osoby rozliczające się z wykorzystaniem karty podatkowej, twórcy i artyści, wspólnicy spółki komandytowej, jednoosobowej spółki z o.o. i osoby współpracujące.

Anna Grabowska
Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS
województwa warmińsko-mazurskiego
Print Friendly, PDF & Email