Zmarł Paweł Kulasiewicz

Zmarł Paweł Kulasiewicz
Fot. archiwum redakcji

Nie tak miał wyglądać ten dzień. Zamknięcie kolejnego numeru, odebranie wydrukowanej gazety, dystrybucja i codzienna praca nad aktualizacją strony.

I kiedy na dworze gorąco leje się z nieba, a w okolicy rolnicy zbierają plony, które urodziły się im na polach, do ciebie dociera informacja, że na tym świecie jest jeszcze coś, na co zawsze jest za wcześnie i coś, co jest wielką niesprawiedliwością tego świata. Śmierć. Zawsze przychodzi niespodziewanie i za szybko. Nigdy nie jesteśmy na nią gotowi. Dotyka lub dotknie każdego z nas, lecz ciężko się nam z tym pogodzić.

Pana Pawła poznałem na początku swojej drogi zawodowej w redakcji Razem z Tobą. Pasjonat historii, społecznik, modelarz, animator, propagator kultury i historii regionu, współorganizator wielu wydarzeń kulturalnych, założyciel i przewodniczący Stowarzyszenia Miłośników Elbląga „Ocalić od Zapomnienia” – słowem człowiek orkiestra.

Przez lata współpracowaliśmy przy różnych projektach. Towarzyszył mi i służył radą podczas pierwszego dużego zlecenia na materiały dziennikarskie w redakcji Razem z Tobą. Był to cykl, w którym wspólnie z Panem Pawłem przemierzaliśmy miasto z osobami z osobami o różnym charakterze niepełnosprawności sprawdzając dostępność Elbląga pod kątem ich potrzeb. Cykl stał się tak popularny, że wzmianki o nim były również w ogólnopolskich mediach branżowych.

W międzyczasie Pan Paweł kontynuował długoletnią współpracę z Redakcją i ERKON-em, pisząc cykl artykułów historycznych publikowanych następnie na łamach papierowej wersji Razem z Tobą.

Powieść w odcinkach, której głównymi bohaterami byli Piter i Bolko, historia elbląskich cmentarzy i tutejszych kościołów – to tylko niektóre z cykli, które zasługują na uznanie i uwagę. W ramach obchodzonego w tym roku 25. lecia redakcji zaplanowaliśmy, że cykle te powrócą na nowo na łamy Razem z Tobą. Tym razem w wirtualnej odsłonie – niestety przez lata okazało się, że większość tych tekstów nie została opublikowana na stronie internetowej, a jak już – to została uszkodzona i/lub zaginęła przy przenosinach pomiędzy serwerami.

We wrześniu, czyli już niebawem wszystkie miały wrócić w pełnej krasie – i co najważniejsze w porządku chronologicznym i spójnym tematycznie.

Jakiś czas temu rozmawiałem telefoniczne z Panem Pawłem o tym pomyśle. Był bardzo zadowolony i choć smagany problemami zdrowotnymi zadeklarował się, że służy pomocą przy udostępnianiu materiałów graficznych do tych tekstów.

Przyznaję, mieliśmy kontaktować się w tych sprawach cyklicznie, tylko zawsze na drodze stawał ten czas – którego ostatnio z różnych względów mam niewiele. I kolejny raz los brutalnie ze mnie zadrwił. Nie zdarzyłem…

Obietnicy dotrzymam i we wrześniu cała powieść Pana Pawła będzie dostępna na łamach razemztoba.pl, a wraz z nią wycieczka po historii elbląskich cmentarzy i kościołów. Jest mi niezmiernie przykro, że autor nie doczekał tej chwili…

Panie Pawle… Do zobaczenia… i dziękuje za wszystko, w imieniu swoim, redakcji i Czytelników Razem z Tobą.

Paweł Kulasiewicz zmarł wczoraj 4 sierpnia 2022 roku.

O szczegółach związanych z pogrzebem napiszemy, jak tylko dostaniemy informacje.  

Print Friendly, PDF & Email