Zdrowie: Pij wino na zdrowie!

Zdrowie: Pij wino na zdrowie!
Fot. Adminstrator

Okazuje się, że narody spożywające większe ilości wina rzadziej chorują na choroby układu krążenia. Dostrzeżono to u Francuzów, których dieta jest tak skonstruowana, iż powinna prowadzić do chorób układu krążenia. Jednak ilość tych chorób jest u nich zaskakująco niska. Dlatego zjawisko to nazwano „francuskim paradoksem”. Odpowiedzialny za ten stan rzeczy jest tajemniczy resweratol obecny w winie.

Jaką moc ma tajemniczy resweratol?

Resweratrol występuje także w innych roślinach, pełniąc w nich funkcje obronne przed infekcjami grzybiczymi, wirusowymi i bakteryjnymi. Wykryto, że resweratrol działa prozdrowotnie na układ krążenia, nerki i centralny układ nerwowy. Działa także antyoksydacyjnie i przeciwzapalnie. Może hamować proces nowotworowy na każdym etapie jego powstawania. Dowiedziono ponadto, ze zażywanie resweratrolu wywołuje w organizmie takie efekty, jak dieta niskokaloryczna. Najsilniej prozdrowotnie działa spożywanie resweratrolu jako składnika napoju alkoholowego, jakim jest wino. Dzieje się tak dlatego, że, jak to często w naturze bywa, nie chodzi jedynie pojedynczy wyizolowany związek chemiczny, ale o grupę substancji w otoczeniu których tenże działa najpełniej.

Nie bez znaczenia jest również forma jego podania. Wino jest napojem alkoholowym i spożywa się go powoli. Daje to możliwość wchłonięcia się substancji prozdrowotnych ze śluzówki jamy ustnej bezpośrednio do krwi obwodowej z ominięciem wątroby. Działa wspomagająco na pracę mięśnia sercowego i zapobiega incydentom niedokrwiennym. Działa rozluźniająco na mięśnie gładkie naczyń krwionośnych, przez co wpływa na stabilizację ciśnienia tętniczego krwi. Ma własności ochronne w stosunku do śródbłonka naczyniowego również w przypadku osób z nadciśnieniem tętniczym. Działa przeciwmiażdżycowo, choć, jak podkreśla część naukowców, efekt terapeutyczny nie polega w głównej mierze na obniżeniu poziomu cholesterolu w surowicy krwi, lecz na hamowaniu szkodliwego wpływu wolnych rodników na cząsteczki LDL–cholesterolu. Resweratrol utrudnia również tworzenie się zakrzepów w naczyniach krwionośnych.

Profilaktyka przeciwnowotworowa

Resweratrol hamuje proces inicjacji, promocji i progresji nowotworów. Dość unikalną własnością resweratrolu jest to, że może zapobiegać lub opóźniać rozwój nowotworów u palaczy. W badaniu na zwierzętach dowiedziono, że dym tytoniowy w przypadku stosowania resweratrolu będzie mniej szkodliwy dla palaczy niż u osób nie stosujących tej substancji. Resweratrol przyspiesza obumieranie komórek nowotworowych. Jest czynnikiem uwrażliwiającym komórki na działanie chemioterapeutyków stosowanych powszechnie w schematach leczenia onkologicznego, np. w leczeniu raka płuc. W profilaktyce przeciwnowotworowej ważne jest także przeciwzapalne działanie resweratrolu.

Resweratol a skóra

Składniki ekstraktu z winogron, w szczególności reswewratrol zmniejszają efekty stresu oksydacyjnego w skórze przez co przyczyniają się do utrzymania jej młodego wyglądu.

Resweratol a Cukrzyca

Resweratrol wskazany jest w suplementowaniu osób chorych na cukrzycę, zwłaszcza gdy są otyłe, gdyż hamuje on stres oksydacyjny, ułatwia utrzymanie prawidłowego poziomu cukru w surowicy krwi. Ponadto stałe podawanie resweratrolu przywraca prawidłową funkcje naczyń krwionośnych w przypadku cukrzycy i hamuje rozwój nefropatii cukrzycowej. Udowodniono to w badaniach na zwierzętach laboratoryjnych.

Wino można z powodzeniem nazwać złotym Graalem medycyny ze względu na jego wielokierunkowe działanie. Zawartość resweratrolu w czerwonym winie waha się od 1,5 do 3,5 mg/l. Powszechnie akceptowana dawka profilaktyczna wina to 200 ml/dobę (2 lampki), co odpowiada 0,3 do 0,7 mg resweratrolu. Zamiast wina można stosować stężony ekstrakt ze skórek winogron, ale koniecznie rozpuszczony w alkoholu. Tylko taka forma podania zapewnia penetrację przez śluzówkę jamy ustnej bezpośrednio do krwi, a z niej do narządów i tkanek.

źródło: naturapluszdrowie.pl

 

 

  oprac. AK Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 15189 

Print Friendly, PDF & Email