Społeczeństwo: Czy wojewoda będzie mógł wspierać hospicja?

Społeczeństwo: Czy wojewoda będzie mógł wspierać hospicja?
Fot. Adminstrator

Do Sejmu wpłynął projekt ustawy o zmianie ustawy o działalności leczniczej. Ma on na celu stworzenie podstawy prawnej dla wojewodów do przekazywania dotacji dla podmiotów leczniczych, udzielających świadczeń zdrowotnych w rodzaju opieka hospicyjna i paliatywna.

Kwestie dotyczące przyznawania dotacji z budżetu państwa podmiotom, wykonującym działalność leczniczą regulują przepisy ustawy z 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej. Zgodnie z przepisem art. 114 tejże ustawy podmiot, wykonujący działalność leczniczą może otrzymać środki publiczne z przeznaczeniem, w szczególności na inwestycje, w tym zakup aparatury i sprzętu medycznego. Aktualnie dotację na realizację tych zadań, może przyznać minister właściwy do spraw zdrowia. Zakres podmiotowy ww. regulacji nie obejmuje podmiotów, których organem założycielskim jest inny podmiot niż minister, centralny organ administracji rządowej oraz wojewoda. Wejście w życie projektowanego przepisu będzie stanowiło podstawę do tego, aby wojewoda mógł przyznać dotację, prowadzącemu działalność na terenie danego województwa, podmiotowi sprawującemu wszechstronną opiekę zdrowotną nad pacjentami znajdującymi się w stanie terminalnym (hospicjum).

Zdaniem wnioskodawców skutkiem wejścia w życie nowelizacji ustawy, będzie stworzenie podstaw do dofinansowania hospicjów, w następstwie czego ułatwiony zostanie dostęp do świadczeń zdrowotnych udzielanych przez hospicja (inwestycja w nowe hospicja), jak również poprawie powinien ulec standard tych świadczeń. Dzięki temu dostęp do świadczeń udzielanych przez hospicja, odpowiadać zacząłby rzeczywistym potrzebom pacjentów w poszczególnych województwach.

Z posiadanych danych wynika, że aktualnie w Polsce funkcjonuje 98 hospicjów udzielających świadczeń zdrowotnych w rodzaju stacjonarne i całodobowe świadczenia inne niż szpitalne. Ich liczba w Polsce jest niewystarczająca i nie zabezpiecza rzeczywistych potrzeb pacjentów i ich rodzin. Ponadto istniejące już hospicja w celu zapewnienia ich rozwoju i poprawy jakości udzielanych świadczeń wymagają stworzenia dodatkowego, zewnętrznego źródła finasowania niezbędnych inwestycji w sprzęt oraz remonty i rozbudowę pomieszczeń. Wynika to z faktu, że pacjenci którzy pozostają pod opieką hospicjów, wymagają opieki o szczególnym charakterze zapewnionej w odpowiednich warunkach.

24 stycznia projekt ustawy wpłynął do I czytania do Komisji Zdrowia.

 

źródło www.sejm.gov.pl

  AG Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 15190 

Print Friendly, PDF & Email