Studenci z kół naukowych trzech wrocławskich uczelni spędzają wakacje na projektowaniu i budowie zielonego miejsca relaksu przy Dziennym Domu Pomocy. Pensjonariuszami placówki przy ul. Ciepłej są seniorzy i osoby z demencją. Przedsięwzięcie firmuje Wrocławskie Centrum Akademickie.
Prace studentów realizowane są w ramach projektu Wrocławskie Akademickie Zespoły Zadaniowe (WAZZA), który pilotuje Wrocławskie Centrum Akademickie (miejska instytucja, która koordynuje współpracę środowisk uczelnianych z magistratem i innymi placówkami).
W przedsięwzięcie zaangażowali się studenci:
- koła naukowego PUZZLE (Uniwersytet Przyrodniczy);
- koła naukowego DeForma (Akademia Sztuk Pięknych);
- koła naukowe Humanizacja Środowiska Miejskiego (Politechnika Wrocławska).
Zespoły projektowe i realizacyjne pracują pod okiem mentorów, wykładowców uczelni.
Zielony kącik na Ciepłej
Zadaniem młodych projektantów jest przygotowanie pomysłu na zagospodarowanie zielonego otoczenia Dziennego Domu Pomocy przy ul. Ciepłej. To miejska placówka, której podopiecznymi są seniorzy oraz osoby z demencją.
Zaprojektowana przestrzeń ma być przyjazna i dostosowana do potrzeb osób starszych i niepełnosprawnych.
Wstępem do projektowania były spotkania i konsultacje studentów z pensjonariuszami i pracownikami ośrodka na Hubach. Wysłuchali także kilku wykładów wprowadzających, m.in. na temat projektowania ogrodów społecznych, czy projektowania dla osób starszych. Główna część pracy – typowo projektowa – realizowana była w czasie warsztatów ProtoLAB organizowanych przez Politechnikę Wrocławską.
Już z gotowymi planami studenci na tydzień trafili do Czasoprzestrzeni, gdzie samodzielnie wykonywali część zaprojektowanych przez siebie mebli plenerowych, które trafią w późniejszym czasie do ogrodu na ul. Ciepłej.
W Czasoprzestrzeni odwiedziła ich grupa podopiecznych Dziennego Domu Pomocy, aby sprawdzić jakość (i wygodę) zaprojektowanych mebli i je ocenić.