Gliwice: Pracownia Narodowego Instytutu Onkologii realizuje innowacyjny unijny projekt

Gliwice: Pracownia Narodowego Instytutu Onkologii realizuje innowacyjny unijny projekt
Fot. Pixabay

Pracownia endoskopii Narodowego Instytutu Onkologii w Gliwicach została jednym z 14 realizatorów innowacyjnego unijnego projektu HoloSurge, którego celem jest wdrożenie multimodalnego narzędzia holograficznego 3D i systemu nawigacji w czasie rzeczywistym z diagnostyką przyłóżkową.

Projekt HoloSurge realizowany jest przez europejskich naukowców i klinicystów z 14 firm, ośrodków klinicznych oraz instytucji badawczych, które zrzeszają się wspólnie w konsorcjum.

Ich celem jest wdrożenie innowacyjnego systemu medycznego opartego na sztucznej inteligencji. Umożliwia on automatyczne łączenie i segmentację najnowocześniejszych metod obrazowania w celu interaktywnej holograficznej wizualizacji 3D narządów pacjentów.

Projekt ma również zapewnić nawigację chirurgiczną w czasie rzeczywistym oraz umożliwić diagnostykę raka na poziomie komórkowym także w czasie rzeczywistym. Zapewni to zespołom chirurgów całościowy obraz anatomii i patologii pacjenta w czasie rzeczywistym przed i w trakcie operacji oraz ułatwi podejmowanie bardzo precyzyjnych decyzji okołooperacyjnych, które mogą uratować życie wielu chorym.

– Wraz z kliniką gastroenterologii i pracownią endoskopii Uniwersytetu Ludwika i Maksymiliana w Monachium jesteśmy odpowiedzialni za pomysł nagrania obrazu endosonograficznego, który w połączeniu z obrazami z rezonansu magnetycznego i tomografii komputerowej posłuży do opracowania nowoczesnych metod holograficznych pozwalających na lepsze, trójwymiarowe obrazowanie trzustki przed zabiegami operacyjnymi – wytłumaczył w poniedziałkowej informacji prasowej dr n. med. Michał Żorniak, endoskopista i gastroenterolog Narodowego Instytutu Onkologii w Gliwicach.

Jak dodał, obecnie specjaliści są na etapie prac technicznych, jakim jest przygotowywanie standardowej procedury nagrania obrazu endosonograficznego.

– Będzie się to odbywało równolegle w pracowniach endoskopii w Monachium i u nas, w Gliwicach. Obrazy uzyskane w tych dwóch ośrodkach będą kluczowe dla konstrukcji obrazów trójwymiarowych – podkreślił dr Michał Żorniak.

Według lekarzy, endosonografia jest najdokładniejszą metodą obrazowania trzustki.

Pracownia Endoskopii Narodowego Instytutu Onkologii w Gliwicach jest realizatorem projektu, a także współautorem jego koncepcji. Projekt HoloSurge jest finansowany w ramach grantu w wysokości 8,9 mln euro pozyskanego z programu badań i innowacji Unii Europejskiej „Horyzont Europa”. Czas jego realizacji określono na lata 2024-2027. (PAP)

Nauka w Polsce, Julia Szymańska
Źródło: naukawpolsce.pl
Print Friendly, PDF & Email