Wrocław: Ratują tysiące ton żywności rocznie

Wrocław: Ratują tysiące ton żywności rocznie
Fot. Tomasz Hołod / wroclaw.pl

Tylko w 2021 r. Bank Żywności we Wrocławiu uratował 1,5 tys. ton żywności przed zmarnowaniem, w sumie przekazując organizacjom pomocowym aż 3 tys. ton. Coraz więcej podmiotów i instytucji pomocowych zgłasza się o wsparcie. A produkty do wrocławskiego banku mogą przekazywać zarówno hurtownie i sklepy, jak i mieszkańcy, którzy nie wiedzą, co zrobić np. z ryżem, makaronem czy konserwą.

Bank Żywności we Wrocławiu został założony w 2003 r. Od początku jego misją jest przeciwdziałanie marnowaniu żywności i walka z problemami niedożywienia oraz głodu.

– Zakładaliśmy bank, łącząc dwie sprzeczności. Z jednej strony coraz więcej osób cierpi z powodu głodu, z drugiej w codziennym życiu marnujemy olbrzymie ilości jedzenia. Chcemy tę żywność ratować i przekazywać ją potrzebującym – wyjaśnia Błażej Krasoń, prezes Banku Żywności we Wrocławiu.

Wsparcie dla ponad 140 instytucji

Dziś Bank Żywności wspiera ponad 140 instytucji pomocowych i charytatywnych, w tym ponad 60 z samego Wrocławia. Dzięki partnerskim organizacjom opieką objętych jest ok. 40 tys. osób.

– Od początku naszej działalności przekazaliśmy ponad 39 tys. ton żywności – wylicza Błażej Krasoń. – Uratowane przez nas produkty trafiają do różnych instytucji – od czysto pomocowych po charytatywne, pozarządowe, religijne, samorządowe. Są to m.in. schroniska, domy samotnej matki, świetlice środowiskowe czy kuchnie charytatywne.

Na co dzień pracownicy Banku Żywności odbierają produkty z centrów logistycznych producentów, sklepów, sieci handlowych, piekarni, cukierni oraz targowisk.

– Wkraczamy, gdy kończy się termin ważności, produkt ma uszkodzone opakowanie czy złe etykiety. Wszystko, co zdyskwalifikuje go pojutrze, wpływa na to, że przyjmujemy go dzisiaj, żeby mogły z niego skorzystać osoby potrzebujące – mówi prezes Banku Żywności we Wrocławiu.

W swojej działalności bank pozyskuje również żywność w ramach zbiórek. Ponadto prowadzi zajęcia edukacyjne dot. problematyki ubóstwa oraz przyczyn i sposobów na niemarnowanie żywności. Współpracuje również z miastem w ramach kampanii „Wrocław nie marnuje” i akcji dla gastronomii „Nie wyrzucaj – przekaż – podziel się – pomóż – nie marnuj”.

– W ostatnim czasie świadomość niemarnowania żywności znacząco wzrosła, również dzięki zaangażowaniu miasta. Cieszą nas wspólnie realizowane projekty. Uświadamiamy mieszkańców o potrzebie świadomego kupowania i konsumowania żywności. Podkreślamy, że żywność ma swoją wartość i nie powinniśmy jej marnować – opowiada Błażej Krasoń.

Jak przekazać żywność do Banku Żywności we Wrocławiu?

Do siedziby banku przy ul. Rogowskiej 117 D można przywieźć trwale zapakowane produkty niechłodnicze, niewymagające specjalnych warunków przechowywania, jak np. kasze, ryże, makarony, konserwy, słodycze czy niezepsute owoce i warzywa. Ważne, by produkty miały oznaczoną datę ważności.

– Przede wszystkim współpracujemy z dostawcami, producentami czy hurtowniami, ale zostawić u nas produkty mogą także osoby fizyczne. Jeżeli żywność jest zagrożona zmarnowaniem, ma pełne walory odżywcze, przekażcie nam ją. Wy nie marnujcie, a nam pozwólcie pomagać – apeluje Krasoń.

Żywność można zostawiać od poniedziałku do piątku w godzinach 7:30-15:30. Telefon do biura: 502 343 945. By ustalić współpracę z organizacją, można także napisać na adres: info@bankzywnosc.wroclaw.pl.

„Wrocław nie marnuje” żywności – akcja dla gastronomii

Urząd Miejski Wrocławia we współpracy z Bankiem Żywności i Foodsharing Wrocław zachęcają także do akcji „Nie wyrzucaj – przekaż – podziel się – pomóż – nie marnuj”.

Restauracje, piekarnie, cukiernie czy kawiarnie codziennie korzystają i wytwarzają dziesiątki kilogramów żywności. Zdarza się, że część produktów i potraw nie zostaje wykorzystana. Jedzenia nie trzeba wyrzucać, można się nim podzielić.

Akcja to element miejskiej kampanii „Wrocław nie marnuje”.

Bartosz Moch / UM Wrocław
Print Friendly, PDF & Email