Uzależnienia zagrożeniem naszych czasów – skorzystaj z porady

Uzależnienia zagrożeniem naszych czasów – skorzystaj z porady
Fot. Adminstrator

Coraz więcej obserwacji i analiz wskazuje, że dominującymi schorzeniami naszych czasów stają się uzależnienia, nazywane w języku potocznym nałogami. Coraz częściej, nie tylko w specjalistycznych placówkach terapeutycznych, ale także w mediach o w rozmowach prywatnych, pojawiają się słowa ”alkoholizm”, ”narkomania”, ”lekomania”, ”nikotynizm”, ”seksoholizm”, ”pracoholizm”.

Najbardziej znane rodzaje uzależnień związane są z zażywaniem substancji chemicznych,  wywierających wpływ na stany psychiczne, jak np. alkohol etylowy, heroina, kokaina, amfetamina, marihuana, nikotyna, leki uspokajające lub pobudzające. 2 lipca 2011 r., w godzinach od 10.00 do 16.00, Stowarzyszenie Pomocy Rodzinie ”Szansa” organizuje Dzień Otwarty w Ośrodku Terapii Uzależnień ”Szansa” przy ul. Żeromskiego 22 (na terenie Szpitala Miejskiego). Będzie można skorzystać z porady i pomocy wykwalifikowanych terapeutów.

W pewnych okolicznościach, nałogową i niebezpieczną formę, mogą przyjmować zachowania związane z odżywianiem się, życiem seksualnym, z wykonywaniem pracy, z ćwiczeniami fizycznymi, a nawet z uprawianiem gier.

Od kilku dni trwa akcja profilaktyczna Stowarzyszenia Pomocy Rodzinie „Szansa”.
Na przystankach, na słupach ogłoszeniowych pojawiły się plakaty z kampanii profilaktycznych informujące o zagrożeniach zażywania substancji psychoaktywnych.

Jeśli coś Państwa niepokoi
we własnym zachowaniu,
w postępowaniu bliskich,
zachowaniu Waszego dziecka

z a p r a s z a m y – zachęca Elżbieta Straszkiewicz, sekretarz stowarzyszenia.
 
Większość ludzi sądzi, że uzależnienia ograniczają się tylko do patologicznego zażywania substancji psychoaktywnych. Tymczasem okazuje się, że uzależnienie rozumiane, jako poważne i niebezpieczne zaburzenie zdrowia jednostki, może pojawić się także na obszarze wielu zachowań, które należą do normalnego a nawet podstawowego dla życia sposobu postępowania.

Zaznaczyć należy, że uzależnienie to problem całej rodziny – nałóg jednego z jej członków wpływa na wszystkich bliskich chorego.

Symptomy, które powinny alarmować:

obecność uporczywego dążenia do zażywania danej substancji lub do wykonywania określonych czynności;

uporczywe powtarzanie tych zachowań mimo szkód;

pojawianie się bardzo przykrych stanów psychicznych i dolegliwości fizycznych, gdy przedłuża się okres przerwy w zażywaniu substancji lub powstrzymywania się od nałogowych czynności;

doznawanie silnie oczekiwanej ulgi, po zakończeniu przerwy w zażywaniu bądź zaniechaniu czynności.

Szczególne wymiary przybiera problem uzależnień od alkoholu i narkotyków wśród dzieci i młodzieży (co niestety można było także zaobserwować w naszym mieście  podczas niedawnych Dni Elbląga).

Jest wiele powodów, dla których władze lokalne, oświata, pomoc społeczna, ogólnie całe społeczeństwo winny interesować się tym zjawiskiem. Picie alkoholu i zażywanie innych substancji psychoaktywnych ma istotny związek z wieloma ryzykownymi zachowaniami, jakie podejmują nastolatki, a w konsekwencji generuje szereg problemów społecznych, zdrowotnych i prawnych. Powoduje pogorszenie wyników w nauce, zmniejsza sprawność fizyczną i psychiczną młodych ludzi, jest także przyczyną pogorszenia się relacji z przyjaciółmi i z rodziną.

Tekst powstał na podstawie publikacji
„Nałogowa osobowość naszych czasów” prof. Jerzego Mellibrudy
  Elżbieta Straszkiewicz SPR  Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 7130

Print Friendly, PDF & Email