Urzędy miejskie kontynuują pracę w ścisłym reżimie sanitarnym

Urzędy miejskie kontynuują pracę w ścisłym reżimie sanitarnym
Fot. Pixabay

Urzędy miejskie w dużych polskich miastach w trzeciej fali pandemii COVID-19 będą kontynuować pracę w ścisłym reżimie sanitarnym. W Szczecinie działa kalendarz wizyt, w Łodzi dokumenty można przekazać za pośrednictwem urn, a we Wrocławiu pracę urzędników podzielono na zespoły.

W polskich miastach w związku z trwającą pandemią od roku obowiązują ograniczenia w pracy urzędników miejskich oraz ścisłe regulacje, kiedy i w jakich przypadkach można przyjść do urzędu, by załatwić daną sprawę. Część instytucji w trzeciej fali epidemii zamierza kontynuować wprowadzone wcześniej zasady ścisłego reżimu sanitarnego lub – zgodnie z zaleceniami rządu – jeszcze bardziej je zaostrzyć, by chronić mieszkańców i pracowników.

Dodatkowe regulacje w pracy urzędników wprowadzono m.in. we Wrocławiu. W zajmujących się obsługą mieszkańców jednostkach wrocławskiego magistratu pracę urzędników podzielono na dwa, nie kontaktujące się ze sobą zespoły.

– Urzędnicy od poniedziałku będą pracować na dwie zmiany, a centra obsługi mieszańców będą otwarte dwie godziny krócej – powiedział PAP rzecznik wrocławskiego magistratu Arkadiusz Filipowski. Oznacza to, że COM I przy ul. Zapolskiej 4, COM II przy pl. Nowy Targ 1/8, COM III przy ul. Bogusławskiego 10, COM IV przy al. Kromera 44 będą prowadziły obsługę klientów w godzinach od 8:00 do 15:15.

Dodatkowo COM I przy ul. Zapolskiej 4 będzie czynny w soboty 27 marca oraz 10 i 24 kwietnia w godzinach od 8 do 13 dla spraw z zakresu rejestracji pojazdów, praw jazdy, dowodów osobistych i meldunków.

Filipowski przekazał też PAP, że tam gdzie jest to możliwe dyrektorzy poszczególnych departamentów wrocławskiego magistratu zlecili podległym im urzędnikom pracę zdalną.

W szczecińskim Urzędzie Miasta działa natomiast kalendarz wizyt, który umożliwia rezerwację konkretnego terminu na załatwienie sprawy. Wizytę można rezerwować przez internet na stronie rezerwacjaboi.um.szczecin.pl, a także telefonicznie. Jedynie osoby rejestrujące zgon nie muszą umawiać się na wizytę. Wnioski i podania można składać również pocztą na adres urzędu, za pośrednictwem platformy e-PUAP i przez skrzynki podawcze znajdujące się w głównym gmachu i prawobrzeżnej filii magistratu.

Jak poinformował PAP Dariusz Sadowski z biura prasowego magistratu, obecnie nie ma decyzji o zmianach w trybie pracy urzędu.

– W Zachodniopomorskim Urzędzie Wojewódzkim w Szczecinie i Delegaturze ZUW w Koszalinie obowiązuje praca zdalna – rotacyjna, co oznacza, że w czasie, gdy jeden pracownik lub dyrektor pracuje zdalnie, drugi wykonuje pracę w urzędzie – poinformował PAP rzecznik prasowy wojewody zachodniopomorskiego Piotr Pieleszek.

Jak wskazał, dodatkowe obostrzenia nie wpływają na zmianę sposobu funkcjonowania ani dostępu klientów do urzędu. Obsługa klientów prowadzona jest w warunkach reżimu sanitarnego.

W Urzędzie Marszałkowskim od 17 marca br. obsługa klienta odbywa się bez kontaktu z pracownikiem urzędu. Informację, czy dana sprawa wymaga umówienia wizyty, można uzyskać telefonicznie – wykaz numerów telefonów znajduje się na stronie wzp.pl.

Z kolei Urząd Miasta Łodzi zamierza kontynuować pracę i obsługę klientów zgodnie z obowiązującymi od dłuższego czasu zasadami i reżimem sanitarnym. Oznacza to, że preferowane jest wcześniejsze umówienie się mieszkańców chcących załatwić daną sprawę.

– Można wtedy wybrać konkretny dzień i godzinę na spotkanie z urzędnikiem. Dzięki temu, pracownik UMŁ czeka tylko na tę jedną osobę i unikamy gromadzenia się w tłumie. Przy Centrach Kontaktu z Mieszkańcami czekają zaś urny na dokumenty – wyjaśniła Jolanta Baranowska z łódzkiego magistratu.

Zaznaczyła, że w przypadku obsługi w Urzędzie Stanu Cywilnego, jest on otwarty w każdy dzień powszedni dla osób, które chcą zarejestrować zgon i potrzebują sporządzenia aktów zgonu. – Tu, co oczywiste, nie trzeba się umawiać. Przychodzimy do urzędu i załatwiamy sprawę – zapewniła Baranowska. (PAP)

Bartłomiej Pawlak, Piotr Doczekalski, Elżbieta Bielecka
Print Friendly, PDF & Email