Premier: Szpitale tymczasowe są bardzo potrzebnym elementem leczenia COVID-19

Premier: Szpitale tymczasowe są bardzo potrzebnym elementem leczenia COVID-19
Fot. Pixabay

Szpitale tymczasowe są bardzo potrzebnym elementem leczenia COVID-19 – podkreślił w piątek premier Mateusz Morawiecki podczas wizyty w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu. Apelował przy tym o przestrzeganie obostrzeń i zasad sanitarnych.

– Jesteśmy dzisiaj w trakcie bardzo krytycznej fazy walki z COVID-19. Fazy, którą możemy przezwyciężyć przede wszystkim dzięki szczepionkom, dzięki szczepieniom, dzięki dobrej organizacji procesu szczepień, ale także dzięki dostępnym dawkom, dostępnym szczepionkom. Taką bardzo dobrą, mogę powiedzieć znakomitą organizację procesu szczepień mogłem dzisiaj, tutaj zaobserwować – powiedział premier w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu.

Morawiecki pochwalił organizację szczepień w szpitalu, gdzie dziennie szczepionych jest 2,5 tys. osób, a możliwości szczepienia sięgają ponad 20 tys.

Odniósł się także do szpitala tymczasowego, który znajduje się w Centrum Konferencyjnym Hotelu „Terminal” przy ul. Rakietowej na Muchoborze Wielkim we Wrocławiu. – Może należałoby ten przymiotnik „tymczasowy” wykreślić z tej nazwy, ponieważ ten szpital odpowiada wszystkim wysokim, należytym standardom prowadzenia działalności medycznej w ramach służby zdrowia – zauważył szef rządu.

Podkreślając prace organizacyjną służb medycznych i służb wojewody dolnośląskiego Morawiecki poinformował, że w szpitalu tymczasowym może być leczonych ok. 400 osób.

Jak dodał, szpitale tymczasowe „to są miejsca bardzo potrzebne”. – Te szpitale tymczasowe, szpitale rezerwowe, które jeszcze parę miesięcy temu rzeczywiście stały puste i były słowa krytyki, że po co budujemy, skoro one stoją puste, dziś – trzeba powiedzieć – niestety, ale też i na szczęście, one mogą służyć ludziom. One nie stoją puste, ponieważ są bardzo potrzebnym elementem leczenia COVID-19 – podkreślił premier.

Szef rządu pogratulował też rektorowi USK prof. Piotrowi Ponikowskiemu, że „jak tylko otrzymano odpowiednie zgody według procedur NFZ, to zaczęto wykonywać tutaj skomplikowane operacje przeszczepu serca”.

Jak mówił premier, w ciągu ostatnich kilku tygodni dokonano czterech transplantacji serca. – A więc kadra medyczna działa tutaj na najwyższych obrotach i na najwyższym poziomie – ocenił szef rządu.

– Tutaj jak w pigułce, w tej jednostce, widać było z jednej strony dbałość o pacjentów COVID-19, a z drugiej strony o najbardziej skomplikowane, zaawansowane procedury medyczne, wśród nich przeszczepy serca – mówił Morawiecki.

Premier wyraził przekonanie, że wspólnie Polacy pokonają epidemię. – Tylko raz jeszcze chcę zaapelować o przestrzeganie obostrzeń i rygorów, tych zasad sanitarnych jakże podstawowych dla walki z każdą epidemią – mówił szef rządu.

Jak dodał, dzisiaj „przyszło nam się zmierzyć z kryzysem stulecia, z tą epidemią, której nikt się nie spodziewał”.

– Z jednej strony szczepienia, z drugiej strony przestrzeganie zasad sanitarnych i jestem przekonany, że w ciągu najbliższych kilku tygodni doprowadzą do właściwego, dobrego zwrotu w kierunku coraz lepszej sytuacji w gospodarce, służbie zdrowia, po prostu coraz lepszej sytuacji epidemicznej, zdrowotnej wśród Polaków – mówił premier. (PAP)

Grzegorz Bruszewski, Rafał Białkowski, Karol Kostrzewa
Print Friendly, PDF & Email