Trzaskowski: Mam nadzieję, że punkt szczepień masowych na stadionie Legii zostanie zaakceptowany

Trzaskowski: Mam nadzieję, że punkt szczepień masowych na stadionie Legii zostanie zaakceptowany
Fot. Pixabay

Mam nadzieję, że jedną z lokalizacji, która zostanie zaakceptowana na punkt szczepień masowych będzie stadion Legii – powiedział w środę prezydent Warszawy i wiceprzewodniczący PO Rafał Trzaskowski. Dodał, że ma też nadzieję, że punktów będzie jak najwięcej, ale wszystko zależy od rządzących.

We wtorek prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski poinformował, że w stolicy będą cztery punkty szczepień masowych, ale nie wiadomo jeszcze w jakich lokalizacjach i od kiedy będą działać. Wstępnie lokalizacje mają być znane w czwartek. Wcześniej stolica planowała, że takich punktów będzie 13.

Trzaskowski zapytany w środę w Radiu Zet o to, dlaczego tylko cztery odpowiedział, że jest to „znowu chaos ze strony rządu”. – Rząd najpierw zwrócił się do samorządów, żeby przygotowały jak najwięcej tego typu punktów, a potem się okazało, że nie będzie takiej liczby szczepionek – powiedział.

Prezydent stolicy wyraził nadzieję, że jedną z lokalizacji, które zostaną zaakceptowane przez NFZ, będzie stadion Legii. – Mam nadzieję, że będzie to Legia, mam nadzieję, że tych punktów będzie jak najwięcej, ale wszystko zależy od rządzących i od liczby szczepionek, które będą mogły być użyte – powiedział Trzaskowski. Dodał, że punkt na stadionie Legii jest najlepiej przygotowany oraz najłatwiej do niego dojechać.

Pytany o to, ile osób mogłoby być zaszczepionych w punktach szczepień masowych, wskazał, że ratusz był gotowy na to, by w 13 punktach szczepiono 80 tys. osób tygodniowo, z czego na samej Legii 30 tys. osób. – Dzisiaj wszystko zależy od liczby szczepionek – podkreślił.

– My chcemy naprawdę pomóc, nam przede wszystkim zależy na tym, żeby jak największa liczna warszawiaków i warszawianek była zaszczepiona – zapewnił. Dodał, że w tej chwili potrzeba nie złośliwości, a współpracy. – Mam nadzieje, że akurat w tej sprawie uda się tę współpracę nawiązać – powiedział.

Na początku kwietnia władze stolicy poinformowały, że 19 kwietnia w Warszawie powstanie 13 miejskich punktów szczepień masowych, największy z nich zostanie utworzony na stadionie warszawskiej Legii. Ratusz deklarował, że wzmocnią one działanie 60 miejskich punktów szczepień, dzięki czemu miasto będzie mogło szczepić ponad 80 tysięcy mieszkańców tygodniowo.

W ubiegłym tygodniu wiceprezydent Warszawy Renata Kaznowska informowała, że władze Warszawy wiedzą, że nie dostaną jednak zgody na taką liczbę punktów.

Pod koniec marca premier Mateusz Morawiecki, minister zdrowia Adam Niedzielski i pełnomocnik rządu ds. programu szczepień Michał Dworczyk zapowiedzieli plan mający na celu przyspieszenie realizacji Narodowego Programu Szczepień. Zakłada on m.in. zwiększenie liczby punktów szczepień, zwiększenie grona osób kwalifikowanych do szczepienia oraz wprowadzenie szczepień populacyjnych. Według zapowiedzi rządu nowy plan przewiduje wykonanie 20 mln szczepień do końca drugiego kwartału oraz zaszczepienie wszystkich chętnych Polaków do końca sierpnia. (PAP)

Marcin Chomiuk
Print Friendly, PDF & Email