Warszawa: „Pociąg do życia” ponownie na torach

Warszawa: „Pociąg do życia” ponownie na torach
Fot. Aleksandra Ryba / SKM Warszawa

Szybka Kolej Miejska od ubiegłego roku organizuje „Pociągi do Życia”, czyli odbywające się w pędzącym po torach pojeździe szkolenia z udzielania pierwszej pomocy. Do akcji włączają się pasażerowie i pasażerki, którzy mogą nauczyć się m.in. użycia defibrylatora AED.

Swoją cykliczną akcją Szybka Kolej Miejska chce zwrócić uwagę na to, że aby uratować czyjeś życie, nie trzeba być superbohaterem. Wystarczy użyć defibrylatora AED, który można znaleźć we wszystkich pojazdach SKM lub odszukać go w wielu punktach stolicy dzięki mapce w aplikacji i na stronie Miejskiego Centrum Kontaktu Warszawa 19 115. Poprzez stronę można też zgłosić kolejne takie urządzenie i udostępnić jego lokalizację.

– Wspólnie tworzymy miasto, w którym można czuć się bezpiecznie – podkreśla Beata Kurek, dyrektorka Biura Komunikacji Szybkiej Kolei Miejskiej.

Trzecia odsłona „Pociągu do Życia” odbyła się 21 marca br. To nie tylko pierwszy dzień kalendarzowej wiosny, ale także Międzynarodowy Dzień Osób z Zespołem Downa, popularnie zwany również Dniem Kolorowej Skarpetki.

Kolorowe skarpetki nie do pary to symbol niedopasowania społecznego i genotypowego, z jakim borykają się osoby z zespołem Downa. Dlatego oprócz szkolenia z reanimacji rozdawaliśmy również pasażerom kolorowe skarpetki. To ważna inicjatywa pokazująca solidarność z osobami z zespołem Downa i ich rodzinami oraz opiekunami – wyjaśnia Beata Kurek, dyrektorka Biura Komunikacji Szybkiej Kolei Miejskiej.

Promują bezpieczeństwo

Wiosenna akcja udzielania pierwszej pomocy odbyła się na pokładzie „Kolejowego Europejczyka”, czyli pociągu Impuls 2, którego nazwę w internetowym plebiscycie wybrali mieszkańcy aglomeracji. „Pociąg do życia” pojechał na trasie linii SKM S4, która otwarta została rok temu i zapewnia szybkie połączenie kolejowe Piaseczna oraz pobliskich miejscowości z Warszawą, a także dalej z Zegrzem Południowym.

SKM od dawna w swoich działaniach społeczno-edukacyjnych stawia na bezpieczeństwo. Do tej pory miejski przewoźnik zorganizował m.in. pokazy udzielania pierwszej pomocy podczas wydarzeń sportowych w stolicy oraz zwiedzanie bocznicy kolejowej, w trakcie której w realistyczny sposób zainscenizowano akcję ratunkową z udziałem pracowniczki SKM, która nagle „zasłabła”.

UM Warszawa
Print Friendly, PDF & Email