Zawodnicy przygotowujący się do igrzysk olimpijskich i paraolimpijskich zostaną zaszczepieni w I etapie

Zawodnicy przygotowujący się do igrzysk olimpijskich i paraolimpijskich zostaną zaszczepieni w I etapie
Fot. Pixabay

Członkowie kadry narodowej polskich związków sportowych w sportach olimpijskich, zawodnicy przygotowujący się do igrzysk olimpijskich, igrzysk paraolimpijskich lub igrzysk głuchych mają prawo do szczepień przeciw COVID-19 w etapie pierwszym – przewiduje rozporządzenie opublikowane w Dzienniku Ustaw.

Rozporządzenie w tej sprawie zostało opublikowane we wtorek.

Zgodnie z nową regulacją do grupy osób uprawnionych do szczepień w ramach etapu I wpisani zostali członkowie kadry narodowej polskich związków sportowych w sportach olimpijskich, zawodnicy przygotowujący się do igrzysk olimpijskich, igrzysk paraolimpijskich lub igrzysk głuchych, a także piłkarze reprezentacji Polski w piłce nożnej, która będzie uczestniczyła w Mistrzostwach Europy.

W środę w siedzibie Polskiego Komitetu Olimpijskiego w Warszawie odbyła się konferencja prasowa poświęcona bezpieczeństwu sportowców na 100 dni przed Igrzyskami Olimpijskimi.

– Koronawirus to niezwykle groźna, fatalna choroba, która może dotknąć każdego, niemalże w każdej chwili, dlatego aby zapewnić komfort naszym sportowcom, którzy mają nam dawać radość, nadzieję w Tokio, postanowiliśmy o zaszczepieniu całej ekipy olimpijskiej, ekipy naszych olimpijczyków, ale także ekipy naszej reprezentacji w piłce nożnej, która będzie reprezentowała Polskę podczas Mistrzostw Europy – poinformował premier Mateusz Morawiecki.

– Wiemy doskonale, z jakim wysiłkiem wiąże się przygotowanie do olimpiady, wiemy, że to czasami długie lata ogromnych wysiłków, ćwiczeń i dyscypliny i zmarnowanie tego byłoby oczywiście wielkim błędem. Dlatego stwierdziliśmy, że po zaszczepieniu (osób) najbardziej podatnych na największe ryzyko i tragedie zdecydowaliśmy się przeznaczyć część szczepionek na naszą kadrę olimpijską i kadrę narodową reprezentującą nas na Mistrzostwach Europy – dodał.

Obecny na konferencji wicepremier, minister kultury Piotr Gliński podkreślił, że ta decyzja była możliwa, ponieważ grupy największego ryzyka są już zaszczepione lub są szczepione, podobnie jak grupy, które walczą „na pierwszej linii frontu” – medycy czy żołnierze WOT. Gliński podziękował premierowi Mateuszowi Morawieckiemu za „podobny pogląd na ten temat”.

Jak zaznaczył, minister zdrowia Adam Niedzielski oraz pełnomocnik rządu ds. szczepień Michał Dworczyk zostali poproszeni o sygnał, kiedy szczepienia będą możliwe „dla tej grupy szczególnej, dla reprezentantów Polski na najważniejszych imprezach sportowych”. – Mam na myśli Igrzyska Olimpijskie i Mistrzostwa Europy w piłce nożnej – dodał.

Podkreślił, że nie są to zbyt liczne grupy. – To są ci wybrańcy, najlepsi i ich sztaby. A więc, jeśli chodzi o olimpijczyków, to jest 1077 osób łącznie ze sztabami trenerskimi, szkoleniowymi. (…) A jeśli chodzi o piłkarzy, to jest ponad 60 osób, z tego co wiem w tej chwili – reprezentacja wraz ze sztabem – poinformował Gliński.

Jak zaznaczył, szczepienia mogą być organizowane od środy.

– To jest dość skomplikowana kwestia, bo zawodnicy i trenerzy są w tej chwili w różnych miejscach, nawet świata, na zgrupowaniach, ale to już będzie technicznie organizowane przez panów prezesów (PZPN i PKOl – PAP), w porozumieniu z osobami odpowiedzialnymi za szczepienia w państwie – powiedział minister Piotr Gliński.

Szef rządu i minister Gliński życzyli sukcesów zarówno olimpijczykom, jak i piłkarzom podczas czekających ich spotkań w Mistrzostwach Europy.

Igrzyska olimpijskie przełożone z 2020 na 2021 z powodu pandemii COVID-19 mają się odbyć w dniach 23 lipca – 8 sierpnia, a paraolimpijskie od 24 sierpnia do 5 września. Natomiast Mistrzostwa Europy w piłce nożnej potrwają od 11 czerwca do 11 lipca. (PAP)

Olga Zakolska, Mateusz Roszak, Sylwia Dąbkowska-Pożyczka
Print Friendly, PDF & Email