Teatralno-jazzowe Ogrody Polityki

Teatralno-jazzowe Ogrody Polityki
Fot. Adminstrator

9 Letnie Ogrody Polityki już za niespełna dwa tygodnie. Ogrodowy program został ostatecznie dopięty na ostatni guzik

30 maja (środa)

godz. 18.00 – Dziedziniec Biblioteki Elbląskiej
Panel dyskusyjny: „Sponsoring sportowy”,
goście: Paweł Olechnowicz (Prezes Grupy LOTOS), Irena Szewińska (najwybitniejsza polska lekkoatletka i multimedalistka) i Michał Tomczak (Członek Rady Nadzorczej Legii Warszawa), prowadzenie: Jerzy Baczyński (redaktor naczelny POLITYKI)

godz. 20.00 – Sala „U św. Ducha” Biblioteki Elbląskiej
„A ja, Hanna” – spektakl muzyczny Teatru im. Jana Kochanowskiego z Opola.
cena biletu: 25 zł
„A ja, Hanna” to imponujące połączenie współczesnej awangardowej muzyki rockowej skomponowanej przez reżysera Tomasza Hynka z trenami Jana Kochanowskiego śpiewanymi przez Grażynę Rogowską, wcielającą się w postać drugiej córki poety, której (w przeciwieństwie do Urszulki) w swojej twórczości poeta poświęcił zaledwie cztery wersy. Spektakl zdobył liczne nagrody, m.in. Grand Prix podczas XXXVI Opolskich Konfrontacji Teatralnych „Klasyka Polska”.

31 maja (czwartek)

godz. 17.00 – Dziedziniec Biblioteki Elbląskiej
Spotkanie z Krystyną Jandą,
prowadzenie: Zdzisław Pietrasik (kierownik działu Kultura w POLITYCE)

godz. 19.00 – Galeria Spatium Novum
Otwarcie wystawy zbiorowej pt. „Droga”,

Większość prac na wystawie pokazuje sytuacje i zdarzenia zarejestrowane przypadkowo podczas reporterskich wyjazdów w teren fotografów prasowych. Z odnalezionych w archiwach ponad dwudziestu autorów pojedynczych fotografii powstała opowieść o życiu na drodze. Ludzie, ich dobytek, zwyczaje, używane pojazdy i warunki transportu utrwalone przez dokumentalistów są zapisem czasu i zmieniającej się rzeczywistości.

Wystawa została przygotowana przez Stowarzyszenie Dokumentalistów „Droga”. Partnerzy wystawy: Fundusz Popierania Twórczości Autorów ZAIKS, Tygodnik POLITYKA, Biblioteka Elbląska.

godz. 20.00 – Sala „U św. Ducha” Biblioteki Elbląskiej
„Ucho, gardło, nóż” – monodram Teatru Polonia z Warszawy.
cena biletu: 50 zł
„Ucho, gardło nóż” to monodram Krystyny Jandy. Artystka gra i reżyseruje sama. Jest również autorką adaptacji teatralnej książki Vedrany Rudan (o tym samym tytule), na której oparty jest spektakl. Tonka Babić, bohaterka kontrowersyjnego „Ucho, gardło, nóż” to kobieta po pięćdziesiątce, która spędza bezsenną noc. Leży w łóżku przy włączonym bez dźwięku telewizorze i pochłaniając kolejne tabliczki czekolady, opowiada swoje życie. Przeskakuje z miejsca na miejsce. Tragiczne wydarzenia przeplata komicznymi epizodami, rwie narrację, droczy się z ciekawskim czytelnikiem-podglądaczem. Jest szczera aż do bólu, nie oszczędza nikogo, ale przede wszystkim nie oszczędza samej siebie. /www.teatrpolonia.pl

W 2006 roku spektakl nagrodzono Feliksem Warszawskim za rolę Krystyny Jandy, a rok później artystkę uhonorowano tytułem Najlepszej Aktorki na XII Festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych w Łodzi.

1 czerwca (piątek)

godz. 17.00-Dziedziniec Biblioteki Elbląskiej
Spotkanie z Urszulą Dudziak,
prowadzenie: Dorota Szwarcman (dziennikarka działu Kultura w POLITYCE)

godz. 20.00 – Sala „U św. Ducha” Biblioteki Elbląskiej
Koncert Urszuli Dudziak z zespołem,
cena biletu: 50 zł

Urszula Dudziak – światowej sławy wokalistka jazzowa i kompozytor. Współpracowała m.in. z Krzysztofem Komedą i Michałem Urbaniakiem, Gilem Evansem oraz Lesterem Bowie. Wielokrotnie występowała na Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Jazzowej Jazz Jamboree w Warszawie. Poza tym koncertowała niemal we wszystkich krajach Europy, Azji i obu Ameryk, również w słynnej nowojorskiej Carnegie Hall podczas Newport Jazz Festival. Nagrała blisko 50 albumów, wśród których znalazły się płyty zyskujące najwyższe oceny prestiżowych magazynów muzycznych. W marcu tego roku swoją premierę miała jej autobiografia książka „Wyśpiewam wam wszystko”.
2 czerwca (sobota)

godz. 18.00 – Dziedziniec Biblioteki Elbląskiej
Panel dyskusyjny: „Popkultura śmiechu”,
goście: Karolina Korwin-Piotrowska, Michał Ogórek i Tymon Tymański,
prowadzenie: Mirosław Pęczak (dziennikarz działu Kultura w POLITYCE)

godz. 20.00 – Sala „U św. Ducha” Biblioteki Elbląskiej
„Żywoty świętych osiedlowych” – spektakl lalkowy Teatru Ad Spectatores z Wrocławia z graną na żywo muzyką Sambora Dudzińskiego.
cena biletu: 25 zł

„Żywoty świętych osiedlowych” to spektakl lalkowy z graną na żywo muzyką Sambora Dudzińskiego, będący interpretacją powieści Lidii Amejko pod tym samym tytułem. Przedstawienie zdobyło Grand Prix V Międzynarodowego Festiwalu Teatru Lalek i Animacji Filmowych dla Dorosłych „Lalka też Człowiek”.

„Artystka świadoma jest tego, co robi w każdym calu. Popatrzmy na to, z jaką pieczołowitością kreuje swoją opowieść. Każdemu ”świętemu” daje postać, duszę, charakter, szacunek i… wielkość w świętości. Pobłażliwość nasza zaczyna się mieszać ze zdziwieniem, zaskoczenie z zauroczeniem, wzruszenie z podziwem. Bo to jest teatr lalek najwyższej próby. Jednoosobowy. A kto to są owi święci? To Wasi sąsiedzi: emeryt, dziwka, pijak i zwykły szary człowiek. Jak w każdym bloku betonowym.”/ Krzysztof Kucharski, Gazeta Wrocławska.

Na panele dyskusyjne i wystawę wstęp wolny.

Bilety na spektakle i koncert – do nabycia w Bibliotece Elbląskiej przy ul. św. Ducha 3-7.  Oprac. AG Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 8126

Print Friendly, PDF & Email