Szef WHO: Sytuacja z pandemią koronawirusa na świecie się pogarsza

Szef WHO: Sytuacja z pandemią koronawirusa na świecie się pogarsza
Fot. Pixabay

Pandemia Covid-19 ustępuje w Europie, ale rozwija się na całym świecie. W przyszłym tygodniu łączna liczba zakażeń przekroczy 10 mln, a ofiar pół miliona – powiedział w czwartek dyrektor generalny Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus.

Tedros wziął udział w wideokonferencji zorganizowanej przez komisję ds. ochrony środowiska naturalnego, zdrowia publicznego i bezpieczeństwa żywności Parlamentu Europejskiego.

Szef WHO zapowiedział, że kiedy pandemia ostatecznie się skończy, świat nie powinien wracać do poprzedniego stanu, ale zbudować „nową normalność”, która byłaby bardziej sprawiedliwa, oparta na zielonych technologiach i traktująca poważnie problem zmiany klimatu.

Tedros poruszył także temat szczepionki na Covid-19. Wyraził nadzieję, że uda się ją opracować w przeciągu najbliższego roku, a jeżeli badania zostaną przyspieszone, nawet wcześniej. – Gdy już się to stanie, szczepionka powinna stać się globalnym dobrem publicznym – mówił.

Podczas rozmowy z eurodeputowanymi dyrektor WHO zaznaczył, że społeczność międzynarodowa nie powinna krytykować władz Chin za ich postępowanie w pierwszej fazie pandemii. Jego zdaniem mające ograniczyć rozwój epidemii środki podjęte przez chiński rząd były odpowiednie, a nowego wirusa udało się zidentyfikować w rekordowo szybkim czasie.

Fot. Pixabay
Print Friendly, PDF & Email