Święto NGOsów w Lublinie

Święto NGOsów w Lublinie
Fot. mat. prasowe

Wiceminister Małgorzata Jarosińska-Jedynak wzięła udział w Lubelskim Forum NGO. Wydarzenie od lat jest okazją do integracji sektora publicznego i pozarządowego oraz promocji postaw aktywności społecznej wśród mieszkańców Lubelszczyzny. W trakcie spotkania zostały omówione możliwości wsparcia organizacji pozarządowych przez Fundusze Europejskie.

– W perspektywie finansowej 2021-2027 wsparcie organizacji pozarządowych i budowania ich potencjału nabiera szczególnego znaczenia. Na obecnym etapie negocjacji programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego na samo wsparcie NGO’sów przeznaczamy ponad 218 mln zł, co stanowi 0,3% całej alokacji Europejskiego Funduszu Społecznego Plus w Polsce – powiedziała sekretarz stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej.

Europejski Fundusz Społeczny Plus (EFS+) to jeden z pięciu głównych funduszy, poprzez które Unia Europejska wspiera rozwój społeczno-gospodarczy. Jego zasoby finansowe inwestuje się w ludzi, ich kompetencje, zdrowie oraz poprawę ich sytuacji ekonomicznej i społecznej. 64% środków w ramach EFS+ skierowanych jest na programy regionalne, a kolejne 32% tworzy program Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego (FERS).

Głównymi obszarami działania FERS są praca, edukacja, zdrowie i dostępność. Program będzie wspierał projekty z zakresu poprawy sytuacji na rynku pracy, zwiększenia dostępności dla osób ze szczególnymi potrzebami, integracji społecznej czy rozwoju usług społecznych.

Organizacje społeczne mają ogromny potencjał w obszarze dostępności. Są bowiem naturalnym partnerem w zakresie działań zmierzających do jej poprawy.

Działania na rzecz NGO, które otrzymają wsparcie finansowe w ramach programu FERS to:

  • wsparcie potencjału NGO do prowadzenia działań służących zapewnianiu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami,
  • budowa i rozwój potencjału instytucjonalnego NGO do świadczenia usług publicznych,
  • wypracowanie rozwiązań wspierających budowę sieci współpracy międzysektorowej w poszczególnych obszarach usług publicznych,
  • rozwój dialogu obywatelskiego poprzez zwiększenie udziału NGO w procesie stanowienia prawa.

– Zależy nam, by działania w obszarze budowy potencjału organizacji społeczeństwa obywatelskiego planowane w ramach EFS + były jak najbardziej efektywne oraz odpowiadały na potrzeby samego środowiska. Jestem przekonana, że wspólnymi siłami uda nam się przygotować programy, które pozwolą na rozwój organizacji pozarządowych w Polsce – zakończyła wiceszefowa resortu.

MFiPR
Print Friendly, PDF & Email