Spotkanie z Mikołajem

Spotkanie z Mikołajem
Fot. Adminstrator

Uwielbiają go wszyscy – dorośli i dzieci, bogaci i biedni, mieszkańcy dużych miast i małych miasteczek. Tak, tak, mowa o Świętym Mikołaju, który odwiedzi nas już za kilka dni, czyli 6 grudnia.

Od kilku lat  najmłodsi elblążanie przychodzili na spotkanie ze swoim ulubieńcem. Jednak ze względu na to, że dużo dzieci jest chorych, w tym roku role się odwróciły – to Mikołaj zawita do kilku przedszkoli elbląskich. Do kilku, bo jak wiadomo, zbliżają się święta i ma bardzo dużo pracy. Zaprzęg konny wraz z Mikołajem i jego świtą przejadą przez miasto, wyruszając spod Młodzieżowego Domu Kultury.

A żeby tradycji stało się zadość obowiązkowo trzeba napisać list do Świętego. Organizatorzy namawiają wszystkich przedszkolaków i dzieci klas I-III aby napisały swoje życzenia i przyniosły do Młodzieżowego Domu Kultury, ul. Bema 37 w Elblągu. Na pewno trafią w odpowiednie ręce – a najciekawsze zostaną opublikowane w mediach elbląskich.

Mikołajki

6 grudnia obchodzimy Mikołajki na część świętego Mikołaja biskupa Miry. Jest ono znane na całym świecie pod nazwami : Santa Clause (USA), Babbo Natale (Włochy), Heilige Nicolaus (Niemcy), Mikulas (Czechy), Julemanden (Dania). W każdym z tych miejsc tego dnia w nocy  obdarowuje się dzieci prezentami podkładając im pod poduszkę, do buta lub wełnianej skarpety prezenty.

Niby ten dzień świętują tylko dzieci, lecz obdarowują się wszyscy ze względu na wiek. Każdy chyba lubi dostawać prezenty. Fakt ten zwyczaj wiąże się również z obdarowywaniem innych a tym samym powraca coroczna bolączka jaki prezent kupić. Ale im większe zaangażowanie w poszukiwanie prezentu, tym większa później radość, kiedy widzimy zadowolenie na twarzy osoby, która prezent ten dostała. Takie okazje do wręczania sobie prezentów doskonale wzmacniają więzi  między ludźmi. Obdarowując bliską osobę, pokazujemy, że nam na niej zależy.  

Legenda o Świętym Mikołaju

Święty Mikołaj urodził się w Licji w Azji Mniejszej około roku 280. Już za młodu odznaczał się pobożnością toteż brat matki Mikołaja biskup Patary wyświęcił go na prezbitra. Rodzice Mikołaja zmarli ok. roku 300 podczas zarazy, która w tym czasie nawiedziła Licje. Otrzymany spadek Mikołaj przeznaczył na pomoc biednym i potrzebującym. Jak głosi legenda dary podsuwał anonimowo stąd pochodzi tradycja podkładania prezentów pod poduszkę.
Mimo wyświęcenia na biskupa Miry pozostał człowiekiem niezwykle skromnym wszystkie posiadane dobra rozdawał biednym. Zmarł 6 grudnia około roku 345.

Postać i legenda świętego Mikołaja przedstawianego jako grubasek w czerwonym kożuchu z długą białą brodą w saniach zaprzęgniętych w renifery powstała prawdopodobnie w latach 20tych naszego wieku na zlecenie koncernu Coca-Cola.

Źrodło:e-zyczenia.pl  RS Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 4593

Print Friendly, PDF & Email