Senioralna Mapa Poznania

Senioralna Mapa Poznania
Fot. mat. prasowe

Kto otrzyma tytuł Fest Miejscówki i znajdzie się na wyjątkowej mapie? Centrum Inicjatyw Senioralnych rozpoczyna projekt, który jest skupiony na miejscach szczególnie przyjaznych starszym mieszkańcom stolicy Wielkopolski.

Celem akcji jest stworzenie mapy miejsc działających w Poznaniu na rzecz osób starszych, które w wyjątkowy sposób uwzględniają potrzeby tej grupy i wyróżniają się na tle miejskiej oferty senioralnej. Nagrodzone mogą zostać miejsca użyteczności publicznej, instytucje, siedziby, w których działają organizacje pozarządowe oraz firmy prywatne.

Tworzenie mapy będzie okazją do promowania szeroko pojętych działań na rzecz poznańskich seniorek i seniorów oraz szansą na dostrzeżenie skierowanych do nich inicjatyw. Celem akcji jest również zachęcenie starszych mieszkańców Poznania do świadomego i aktywnego korzystania z miejskiej oferty, która stale się powiększa, a środowiska działającego na ich rzecz – do poszukiwania nowych, inspirujących rozwiązań.

Podmiot ubiegający się o wyróżnienie musi posiadać wyjątkową, oryginalną ofertę skierowaną do starszych osób, uwzględniającą w sposób szczególny potrzeby tej grupy, np.:

  • organizować ciekawe, rozwijające wydarzenia dla seniorek i seniorów,
  • inicjować prosenioralne rozwiązania,
  • być miejscem spotkań oraz integracji środowiska senioralnego,
  • aktywnie promować swoją ofertę wśród starszych osób,
  • oferować atrakcyjne zniżki dla seniorów lub możliwość bezpłatnego udziału w wydarzeniach,
  • dbać o przyjazną seniorom atmosferę, zapewniać profesjonalną i życzliwą obsługę,
  • posiadać udogodnienia architektoniczne dostosowane do potrzeb starszych osób,
  • współpracować z innymi podmiotami działającymi na rzecz seniorów.

Miejsca wyróżnione w ramach akcji otrzymają tytuł „Fest Miejscówki” i trafią na Senioralną Mapę Poznania. W wersji elektronicznej dostępna ona będzie na stronie internetowej Centrum Inicjatyw Senioralnych, a w wersji papierowej – w siedzibie CIS. Fest Miejscówki zostaną również objęte specjalnym pakietem promocyjnym. Wyróżnienie przyznawane będzie na rok, ale placówki będą mogły złożyć wniosek o jego przedłużenie na kolejny rok trwania akcji i pozostanie na Senioralnej Mapie Poznania. 

Uroczyste wręczenie wyróżnień będzie odbywać się raz w roku podczas inauguracji jesiennego cyklu wydarzeń „Senioralni. Poznań”. 

„Senioralna Mapa Poznania” jest kontynuacją akcji „Miejsca Przyjazne Seniorom”, prowadzonej przez Centrum Inicjatyw Senioralnych w latach 2011-2022. Przez ten czas certyfikat Miejsca Przyjaznego Seniorom uzyskało ponad 60 podmiotów.

Więcej informacji na temat akcji (w tym niezbędne dokumenty do zgłoszenia) znaleźć można na stronie Centrum Inicjatyw Senioralnych.

Print Friendly, PDF & Email