Rusza program „Cyfrowa Gmina”

Rusza program „Cyfrowa Gmina”
Fot. Pixabay

Świętokrzyskie, mazowieckie, warmińsko-mazurskie – z samorządowcami z tych województw, w ramach programu „Cyfrowa Gmina”, spotkali się ministrowie Janusz Cieszyński i Adam Andruszkiewicz. Samorządy z tych rejonów Polski mogą w sumie liczyć na 123 miliony zł dofinansowania.

Program „Cyfrowa Gmina” kierowany jest do wszystkich gmin w Polsce, pierwszy nabór ruszył 18 października i potrwa do 17 listopada. Wkrótce kolejne nabory.

– Dzięki programowi „Cyfrowa Gmina” samorządy w całej Polsce otrzymają środki na cyfryzację oraz zwiększenie cyberbezpieczeństwa, co jest naszym priorytetem – powiedział w Olsztynie minister Adam Andruszkiewicz, sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. – Tylko do województwa warmińsko-mazurskiego trafi łącznie prawie 34 milionów złotych – dodał.

– Na wsparcie gmin z województwa świętokrzyskiego przeznaczamy 29 milionów złotych, a z województwa mazowieckiego – 60 milionów złotych – wskazuje Ministerstwo Cyfryzacji.

Każda gmina, która weźmie udział w programie, może liczyć na wsparcie – minimalna wysokość grantu to 100 000 zł, maksymalna – 2 000 000 zł. Wysokość wsparcia zależy od wielkości (liczby mieszkańców) i zamożności gminy (wskaźnika podatkowego G). Dzięki takiemu podejściu wyrównujemy szanse mniej zamożnych gmin. Nabór wniosków prowadzi Centrum Projektów Polska Cyfrowa.

Zasady rozliczania projektu są proste i przejrzyste. To 100% finansowania, bez wkładu własnego, łatwe rozliczenie, a także możliwość refinansowania wydatków poniesionych od lutego 2020 r. Procedura składania wniosku – w pełni elektroniczna.

Co ważne – z projektu będzie można sfinansować poniesione już wydatki (od lutego ubiegłego roku). Okres tzw. kwalifikowalności wydatków dla projektu to luty 2020 r. – koniec września 2023 r.

Cyfrowe wydatki

Za otrzymane pieniądze gminy będą mogły sfinansować m.in. dalszą cyfryzację swoich urzędów, kupić sprzęt komputerowy dla jednostek podległych, przygotować urzędników do pracy z nowoczesnymi technologiami – wykupić szkolenia z zakresu cyberbezpieczeństwa, wyposażyć urzędy w programy wspierające cyfrowe bezpieczeństwo.

– To od samorządowców będzie zależało na co przeznaczą otrzymane w ramach „Cyfrowej Gminy” pieniądze. Jedno działanie będzie obowiązkowe – audyt cyberbezpieczeństwa – mówił na spotkaniach minister Janusz Cieszyński, sekretarz stanu ds. cyfryzacji w KPRM.

Wszystkie szczegóły, wzory dokumentacji, numer infolinii, która jest do dyspozycji samorządowców, można znaleźć na stronie Centrum Projektów Polska Cyfrowa gov.pl/cppc.

Ministerstwo Cyfryzacji
Print Friendly, PDF & Email