Romans, reset, real, czyli slang od A do Z

Język, jako umiejętność posługiwania się nim, jest dany wszystkim jego użytkownikom. (Język polski. Kompendium. Wyd. Świat Książki, Warszawa 2005)

W alfabetycznym przeglądzie slangu dotarliśmy do litery „R”. W poznawaniu określeń na tę literę pomocna może być lista poniższych pytań:

Masz romans? Zdarza ci się reset? Jak tam w realu? Co cię rajcuje? Kogo rwiesz? Co ryjesz? Często wracasz na rewir Ryśkiem? Jesteś rześki? Masz radary? Podobają ci się racice? Co sądzisz o raszplach? Co dla ciebie jest rox? Kto rulez?

Jeżeli nie rozkminiasz, czyli nie rozumiesz tych pytań, powinieneś zapoznać się ze znaczeniem slangowych określeń na literę „R”. W slangu romans bynajmniej nie oznacza miłosnej przygody, lecz po prostu sprawę. Można mieć romans w realu, czyli w rzeczywistym życiu. Określenie real powstało w celu odróżnienia życia realnego od wirtualnego. W realu można też doświadczyć resetu. Tak mówi się na chwilowe zamyślenie, na chwilowy brak kontaktu z otoczeniem.

Dużą popularnością wśród młodzieży cieszą się określenia: rulez, rox, roksy. Rulez tłumaczymy jako rządzi. Jeżeli usłyszymy, że ten koleś rulez, to znaczy, że on rządzi. Określeń rox bądź roxy używamy w odniesieniu do rzeczy, które są wymiatające, powalające. W hierarchii wartości rox jest na samym szczycie. Najnowszy model telefonu może być rox. Bez wątpienia rox to jest coś, czym można się rajcować, czyli ekscytować.

Dość znajomo brzmi określenie raszpla. Tak nazywa się brzydką dziewczynę. Raszpla może mieć radary, czyli duże, odstające uszy i mało ponętne racice, czyli nogi. Jeżeli dziewczyna jest atrakcyjna, to zasługuje na miano rześkiej. Rześką dziewczynę chętnie odwozi się Ryśkiem na rewir. Ryśkiem nazywany jest taksówkarz, a rewir to osiedle.

Na koniec wyjaśnimy, co znaczą określenia rwać i ryć. Rwać to po prostu podrywać, ale jeżeli rwie się kapcie, to znaczy, że się ucieka. Ryć to określenie dobrze znane uczniom, studentom, bo ryć, to inaczej zakuwać.   Agnieszka Pietrzyk Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 7977

Print Friendly, PDF & Email