Pszczelarstwo bez tajemnic i barier. FOTORELACJA z Karczowisk

Fot. Rafał Sułek

Od dziewiętnastu lat w pierwszy weekend sierpnia pszczelarze, miłośnicy pszczół oraz konsumenci i miłośnicy pszczelarstwa i „owoców pracy pszczół” gromadzą się w Karczowiskach Górnych koło Elbląga by wspólnie uczestniczyć w pszczelarskim święcie z mnóstwem atrakcji. Tegoroczne Targi Pszczelarskie i Tradycyjnej Żywności były tym bardziej wyjątkowe, gdyż podczas pierwszego dnia uroczyście otwarto unikalne Centrum Pszczelarstwa „Bez barier” oraz ścieżkę edukacyjną pn. „Pszczela edukacja”.


Kliknij zdjęcie główne i obejrzyj fotorelację z wydarzenia.


– Pomysł Centrum Pszczelarstwa „Bez barier” podpatrzyliśmy w Słowenii i nie namyślając się zbyt długo postanowiliśmy coś podobnego stworzyć u nas. Zaadaptowaliśmy ten pomysł do naszych warunków i dzięki wsparciu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska oraz inwestorów prywatnych – rodziny Badeńskich i Łysoń, to Centrum możemy dziś oddawać do użytku – mówi Waldemar Badeński, prezes Regionalnego Związku Pszczelarzy w Elblągu.

Założeniem Centrum jest, by każda osoba która jest osobą z niepełnosprawnościami a ma możliwości założenia w swoim otoczeniu małej pasieki, mogła się do nas zgłosić i poznać tajniki pszczelarstwa i czerpać z tego pełnię satysfakcji.

– Na przykładzie Andrzeja poruszającego się na wózku, dzięki któremu już od jakiegoś czasu testujemy zastosowane w Centrum rozwiązania, starając się cały czas je udoskonalać i dostosowywać je do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Widziałem jak on się cieszył, jak uzyskał w tym roku pierwszy raz swój własny miód. Był bardzo dumny i szczęśliwy z tego co udało mu się osiągnąć i dla takich chwil naprawdę warto było to Centrum stworzyć. To jest dla mnie wielka satysfakcja – mówi Waldemar Badeński.

Jak informują pomysłodawcy, każdy kto będzie chciał wziąć udział w takim szkoleniu – czy to indywidualnie czy grupowo, wystarczy, że zgłosi się do Polskiego Związku Pszczelarzy w Elblągu. Twórcy Centrum są też otwarci na wszelkie propozycje ze strony osób z niepełnosprawnościami, organizacji działających na ich rzecz.

– Centrum to powstało dla osób z niepełnosprawnościami i każdy, kto będzie chciał poznać tajniki pszczelarstwa ma możliwość z niego skorzystać i zaznajomić się z teorią i praktyką pracy pszczół i ich opiekunów – informuje Waldemar Badeński.

„Pszczela edukacja”

Dopełnieniem otwartego dziś (5 sierpnia) Centrum Pszczelarstwa „Bez barier” jest ścieżka edukacyjna – „Pszczela edukacja”. Płaszczyzna ta poświęcona jest pszczelarstwu i zagadnieniom związanym z ochroną przyrody. Ścieżka przybliża świat pszczoły miodnej w sposób przyjazny odbiorcy: poprzez gry interaktywne, tablice edukacyjne, skansen pszczelarski czy 2-metrową pszczołę.

– Ścieżka edukacyjna jest jakby dozbrojeniem naszej bazy dydaktycznej, którą realizowaliśmy do tej pory. Najważniejsze to jest to, żeby u tych małych dzieci zaszczepić w nich przekonanie, że pszczoły nie gryzą bez przyczyny, że to są bardzo przyjazne i pożyteczne zwierzątka – wymienia Waldemar Badeński. – Dziś mieliśmy ku temu przykład, że chodziliśmy im niemal po głowie a one na nas praktycznie nie zwracały uwagi. Trzeba to jasno powiedzieć, pszczoła nie ma interesu żadnego by żądlić kogoś – dodaje.

XIX Targi Pszczelarskie i Tradycyjnej Żywności

Tradycyjnie już w ramach targów na miłośników miodów czy pszczelarstwa czeka wiele atrakcji. Na Targach Pszczelarskich, jak co roku, można zaopatrzyć się w różnorodne miody, miody pitne, wyroby z produktów pszczelich, w tym kosmetyki. Są też stoiska z naturalną żywnością jak i te z bogatą ofertą asortymentu pszczelarskiego. W programie targów zaplanowano także pokazy nowoczesnego sprzętu do prowadzenia gospodarki wędrownej, pokaz tworzenia (dziania) barci przez specjalistów z Lasów Państwowych.

Odwiedzający mogą również obejrzeć historyczne ule oraz sprzęt pszczelarski zarówno ten zabytkowy jak i współczesny.

– Przez ostatnie 30 lat. Skok technologiczny całej dziedziny pszczelarstwa jest ogromny. Widzimy tu ogromny postęp technologiczny w zakresie sprzętu, technologii produkcji, czy łatwości, jakości i prędkości obsługi sprzętu. Dzisiejsi pszczelarze, w miarę posiadanych możliwości mają zdecydowanie większe możliwości, niż ci, którzy trudnili się tym fachem jeszcze dwadzieścia czy trzydzieści lat temu. Dla przykładu, jeszcze dziesięć czy piętnaście lat temu polscy pszczelarze używali do pracy naczyń ze stali ocynkowanej, co samo w sobie zbyt zdrowe nie było. Dziś to już przeszłość – podsumowuje Waldemar Badeński.

Harmonogram drugiego dnia Targów:

NIEDZIELA , 6 SIERPNIA 2023

09:30 – Msza Święta Polowa (zapraszamy poczty sztandarowe)

10:30 – Otwarcie drugiego dnia targów

10:30 – Wystawa eksponatów z muzeum im. Ks. Jana Dzierżona w Kluczborku

10:30 – Barbara Łysoń o Kampanii „Podziękuj Pszczole”

11:00 – Familijne warsztaty z tworzenia tabliczek z wosku pszczelego

12:00 – Muzyczna Scena Rozmaitości

– koncert: Sergiej Kriuczkow Quintet

17:00 – Zakończenie targów

WYKŁAD:

11:00 „Prawne aspekty działalności pszczelarskiej”- adwokat Katarzyna Białopiotrowicz

Print Friendly, PDF & Email