Poznań: Słuchowiska ambisoniczne z Europejską Nagrodą Obywatelską

Poznań: Słuchowiska ambisoniczne z Europejską Nagrodą Obywatelską
Fot. mat. prasowe

Słuchowiska ambisoniczne dla dzieci niewidomych i niedowidzących, stworzone we współpracy Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego, Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla dzieci Niewidomych w Owińskach, Radia Meteor UAM i Festiwalu Słuchowisk, zostały uhonorowane Europejską Nagrodą Obywatelską 2023.

W tegorocznej edycji do konkursu zgłoszono 216 projektów, spośród których zwycięskie okazały się również poznańskie słuchowiska z dźwiękiem 360°.

Słuchowiska ambisoniczne imitują autentyczne rozmieszczenie odgłosów w przestrzeni. Dzięki temu słuchacz może w pełni zanurzyć się w dźwięku, aby czuł się nie tylko obserwatorem, ale i uczestnikiem wydarzeń. Podopiecznym ośrodka w Owińskach, w tym ukraińskim dzieciom ewakuowanym z partnerskiej szkoły dla niewidomych i słabowidzących w Charkowie (szkoła została zbombardowana), a później również uczniom poznańskich szkół, zaprezentowano dwa słuchowiska: „Współczesny Kopciuszek” oraz „Żaba nie Śmieszka”.

Było to możliwe dzięki specjalnemu systemowi ambisonii z PCSS, który składa się z ponad 30 głośników, ustawionych w pierścieniach na różnych poziomach oraz stworzeniu słuchowisk w specjalnym systemie dźwięku wielokanałowego-przestrzennego.

Historia Kopciuszka z Poznania stworzona została przez studentów i wykładowców z Radia Meteor Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza. Baśniowa opowieść w wielkomiejskiej współczesności prezentowana była m.in. w Polskim Radiu i na Międzynarodowym Festiwalu Filmu i Muzyki Transatlantyk. Przekształcona została na wersję ambisoniczną, ale i zmodyfikowana w scenariuszu, bo Kopciuszek w nowych szatach musi odnaleźć się nie tylko w relacjach ze złą macochą i siostrami, ale także w czasach pandemii i lockdownu. Za reżyserię słuchowiska odpowiada Gabriela Jelonek, wersję ambisoniczną opracowywano razem z nauczycielami OSW dla dzieci niewidomych w Owińskach.

Z kolei „Żaba nie Śmieszka” to jeden z projektów Festiwalu Słuchowisk 2021. Słuchowisko powstało we współpracy z Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu. Tekst sztuki Michała Kaźmierczaka wyreżyserowała Maria Marcinkiewicz-Górna, a muzykę skomponował i wykonał Piotr Skotnicki. W słuchowisku usłyszymy głosy aktorów z poznańskich teatrów – Polskiego i Nowego. „Żaba nie Śmieszka” to opowieść dla dzieci, w której pewna żaba wyśmiewana przez rówieśników postanawia odpłynąć do odległej części morza, aby tam zaprzyjaźnić się z meduzą.

Edukacja dzieci przez dźwięk

Dźwięk przestrzenny jest szczególnie ważnym elementem w rehabilitacji, wczesnej edukacji oraz podstawowej komunikacji osób niewidomych i słabowidzących z otaczającym ich światem. Imitacje dźwiękowe autentycznych przestrzeni akustycznych (sklepy, lotniska, ulice, dworce kolejowe) są podstawowym sposobem i pierwszym etapem pomocy w nauce orientacji w przestrzeni. W pracowni tyfloakustycznej w sposób bezpieczny, bez wychodzenia z ośrodka w Owińskach, osoby niewidzące i słabowidzące mają możliwość dokonywania pierwszych prób integracji, jak i rozwijania swoich umiejętności słuchowej orientacji w przestrzeni nie narażając się na niebezpieczeństwa.

Oprócz aspektów czysto użytkowych, dźwięk to również medium dające rozrywkę osobom niewidomym, a słuchowiska nazywane są często „Netflixem dla niewidomych”. Technologia ambisoniczna jest coraz bardziej popularna w udźwiękowieniu gier komputerowych czy prezentowaniu wydarzeń online. W pandemii zaczęła być częściej wykorzystywana, aby dać widzom i słuchaczom zamkniętym w domach poczucie uczestniczenia np.: w meczach, na Igrzyskach Olimpijskich czy na koncertach.

Europejska Nagroda Obywatelska trafi do Poznania

Europejską Nagrodę Obywatelską (European Citizen’s Prize) przyznaje się inicjatywom, które rozwijają współpracę w Europie i promują wspólne wartości. W tym roku zgłoszono 216 różnorodnych projektów. Parlament Europejski rokrocznie przyznaje nagrodę projektom realizowanym przez osoby lub organizacje, które zachęcają do wzajemnego zrozumienia i ściślejszej integracji w UE, współpracy transgranicznej, która wzmacnia europejskiego ducha oraz poszanowania Karty praw podstawowych UE. Wśród dotychczasowych polskich laureatów nagrody jest m.iżn. Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy.

Oficjalna informacja na stronie Parlamentu Europejskiego

Załączniki:
Print Friendly, PDF & Email