Poprawność językowa. 7 stopni na plusie czy 7 stopni powyżej zera?

Poprawność językowa. 7 stopni na plusie czy 7 stopni powyżej zera?
Fot. Adminstrator

Język jest nie tylko najsprawniejszym narzędziem porozumiewania się w różnych sytuacjach komunikacyjnych. Język, to także skomplikowany system znaków konwencjonalnych, rządzących się określonymi prawami.

Wyrażenia: na plusie, na minusie są zarezerwowane głównie dla ekonomi. Firma kończy rok na plusie. Większość indeksów znajduje się na minusie.

Sformułowania: 7 stopni na plusie, 6 stopni na minusie, choć bardzo popularne, są jednak niepoprawne. W wypadku określania temperatury należy mówić: powyżej zera, poniżej zera. Poprawne są zdania: Dzisiaj rano było 5 stopni powyżej zera. Na jutro zapowiadają 3 stopnie poniżej zera.
A co jeżeli ktoś powie, że termometr wskazuje dwie kreski powyżej zera? Czy można stopnie zamienić na kreski? Otóż można. Termometry zwykle mają skalę podzieloną na stopnie kreskami i dlatego wyrażenie: 5 kresek poniżej zera, jest uzasadnione i poprawne.

Foto: pixmac.pl

„Zrealizowano przy pomocy finansowej Urzędu Miejskiego/Prezydenta Miasta”.  Agnieszka Pietrzyk Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 6125

Print Friendly, PDF & Email