Oszustwo przy sprzedaży internetowej

Oszustwo przy sprzedaży internetowej
Fot. Pixabay

Tysiąc złotych straciła mieszkanka Elbląga, która udostępniła oszustom dostęp do swojego konta. Przeświadczona, że w ten sposób dostanie płatność za sprzedawany towar. Policja powtarza apel, by z większą ostrożnością i ograniczonym zaufaniem podchodzić do autoryzacji transakcji finansowych w Internecie.

Oszustwo miało związek z handlem poprzez portal aukcyjny. Kobieta sprzedawała dzbanek. Za pośrednictwem komunikatora internetowego zgłosiła się do niej osoba rzekomo zainteresowana transakcją. Zaproponowała skorzystanie z linku do bankowości elektronicznej. Link był przekierowaniem na fałszywą stronę banku. Oszust uzyskał dostęp do jej konta i dokonał z niego przelewu na kwotę 1 000 zł.

Policja radzi, by z większą ostrożnością i ograniczonym zaufaniem podchodzić do autoryzacji transakcji finansowych w Internecie. Rozliczaj się bezpośrednio przez dany portal. Unikaj bezpośrednich transakcji. Uważaj na próby nawiązania kontaktu poza portalem, poprzez komunikatory. Oszuści mogą podrobić stronę portalu aukcyjnego oraz bramki płatniczej, a każde finalizowanie transakcji poza portalem aukcyjnym, czy to przez wiadomości mailowe, smsy i komunikatory, które zawierają linki powinno wzbudzić czujność.

Jakub Sawicki, zespół prasowy KMP w Elblągu
Print Friendly, PDF & Email