Badanie: Omikron pozostaje na powierzchniach plastikowych do 8 dni, na skórze do 21 godzin

Badanie: Omikron pozostaje na powierzchniach plastikowych do 8 dni, na skórze do 21 godzin
Fot. Pixabay

Omikron pozostaje na powierzchniach plastikowych znacznie dłużej niż poprzednie warianty koronawirusa – wykazało nowe badanie japońskich naukowców z Uniwersytetu Medycznego w Kyoto. Omikron może przetrwać na plastiku do 193,5 godziny – ok. 8 dni, a na skórze do ponad 21 godzin – sprecyzowano.

– Nasze badanie wykazało, że Omikron spośród wszystkich tzw. wariantów niepokojących (VOC – variant of concern) jest najbardziej trwały w środowisku, co może być jednym z głównych powodów wyparcia przez niego Delty i szybkiego rozprzestrzenienia – napisano w publikacji naukowej.

Japońscy badacze przekazali, że pomimo wyższej odporności nowego wariantu na etanol w porównaniu z pierwotnym szczepem COBID-19, Omikron jest całkowicie unieszkodliwiany po około 15 sekundach kontaktu z płynem dezynfekcyjnym. – Wysoce zachęcamy, by dalej korzystać z takich płynów (…) zgodnie z rekomendacjami Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) – napisano.

Jak podaje Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC), Omikron jest wariantem dominującym we wszystkich państwach Unii Europejskiej.

Badanie nie zostało jeszcze ocenione przez inne instytucje badawcze. (PAP)

ska/ tebe/
Print Friendly, PDF & Email