Niedzielski: Poszerzamy grupę osób uprawnionych do kwalifikacji na szczepienia

Niedzielski: Poszerzamy grupę osób uprawnionych do kwalifikacji na szczepienia
Fot. Pixabay

Pielęgniarki, położne, ratownicy medyczni, diagności laboratoryjni i fizjoterapeuci – przedstawiciele m.in. tych zawodów dołączają do grupy osób uprawnionych do kwalifikacji na szczepienia przeciwko koronawirusowi – mówił w piątek minister zdrowia Adam Niedzielski.

Na konferencji prasowej Niedzielski podkreślił, że sytuacja epidemiczna w Polsce wciąż jest bardzo trudna. – Dzisiejsze wyniki wskazują, że będziemy mieli ponad 28 tys. nowych przypadków zakażeń i ponad 700 zgonów – poinformował.

– Pandemia jest nadal realnym zagrożeniem i to, że widzimy niewielkie spadki (w ilości zakażeń) nie jest jeszcze sygnałem, który pozwala myśleć, że najgorsze mamy za sobą. Bo w tej chwili ta fala przetacza się przez szpitale i tam sytuacja jest bardzo trudna, szczególnie w wybranych regionach – zauważył szef MZ.

Podkreślił, że szczepienia i przyspieszenie ich realizacji są jedyną możliwością, żeby w miarę dostępnych zasobów zwalczać pandemię.

– Ponieważ czas jest bardzo ciężki, to potrzebne są szczególne rozwiązania – mówił Niedzielski. Poinformował, że takim rozwiązaniem jest poszerzenie grupy uprawnionych do kwalifikacji na szczepienie. Dodał, że dotychczas ten przywilej dotyczył tylko lekarzy.

– Podzieliliśmy sobie tę uprawnioną grupę na trzy podgrupy: pierwsza to lekarze, lekarz stomatolog, felczer i do tej grupy dokładamy pielęgniarki, położne i ratowników medycznych. Przedstawiciele tych zawodów będą mogli bez dodatkowych szkoleń dokonywać kwalifikacji – mówił Niedzielski.

Druga podgrupa to diagności laboratoryjni, farmaceuci i fizjoterapeuci. – W tym przypadku przewidujemy, że będzie potrzebny pakiet szkoleniowy, który ma przygotować lub odświeżyć wiedzę, jak wyglądają podstawy związane ze szczepieniami – powiedział minister.

– Trzecia podgrupa natomiast prowadzona będzie pod nadzorem lekarza lub innych osób z podgrupy pierwszej i są to: studenci 5. i 6. roku studiów lekarskich i trzeciego roku studiów pielęgniarskich pierwszego stopnia – mówił Niedzielski. Zaznaczył, że w przypadku trzeciej podgrupy studenci dopuszczeni do kwalifikacji na szczepienia będą musieli mieć dokument z uczelni, poświadczający potwierdzenie zdania przedmiotu związanego z taką kwalifikacją. (PAP)

Dorota Stelmaszczyk
Print Friendly, PDF & Email