MZ: Środki na dofinansowanie szpitali pediatrycznych

MZ: Środki na dofinansowanie szpitali pediatrycznych
Fot. Pixabay

Do wysokospecjalistycznych warszawskich szpitali pediatrycznych Instytutu „Pomnik – Centrum Zdrowia Dziecka” oraz Instytutu Matki i Dziecka trafi łącznie aż 576 mln zł.

– W ramach konkursu pediatrycznego na kwotę 3,1 mld zł, finansowanego z subfunduszu infrastruktury strategicznej, wybrano 14 projektów w całej Polsce. Te inwestycje są możliwe dzięki rekordowo wysokim środkom z Funduszu Medycznego – podkreśla minister zdrowia Katarzyna Sójka.

W IPCZD z dotacji w wysokości 295 mln zł powstanie Centrum Psychiatrii i Onkologii dla dzieci i młodzieży. Zmodernizowane i doposażone zostaną też oddziały stacjonarne, dzienne, poradnie specjalistyczne oraz pracownie laboratoryjne i apteka szpitalna. Natomiast IMID przeznaczy 281 mln zł na budowę nowoczesnego budynku kliniczno-laboratoryjnego oraz modernizację już istniejącego.

– Dofinansowanie IPCZD oraz IMID to dobra informacja dla tych instytutów, ale przede wszystkim dla leczonych w nich dzieci. To bardzo duży projekt. Są to środki, które poprawią komfort, bezpieczeństwo i będą służyć najmłodszym pacjentom – zaznacza minister Sójka.

Grażyna Ignaczak-Bandych, szef kancelarii Prezydenta RP podziękowała wszystkim, którzy pracowali przy realizacji konkursów w ramach Funduszu Medycznego i pogratulowała beneficjentom. – Z usług tych szpitali będą korzystać nie tylko dzieci z Warszawy, ale i z całej Polski. Inwestycja w te projekty to poszerzanie i podnoszenie jakości świadczonych usług. Myślimy o zdrowiu Polaków, w tym i dzieci, ponieważ to ważny element bezpieczeństwa państwa, to kapitał na przyszłość – wyjaśnia.

Piotr Gliński, minister kultury i dziedzictwa narodowego przypomniał, że w ostatnim czasie ochrona zdrowia w Warszawie otrzymała z rządowych funduszy 2,7 mld zł w różnych projektach.

– Dzięki uszczelnieniu budżetu i temu, że państwo jest efektywne, możemy przeznaczać na ochronę zdrowia rekordowe sumy. Nakłady na ochronę zdrowia wzrosły z poziomu 77 do 170 mld zł. To jest wielkie osiągnięcie nas wszystkich i rządu, który przeznacza 6,5 proc. dochodu na ochronę zdrowia. Fundusz Medyczny odpowiada na najbardziej palące problemy, m.in. takie jak onkologia i pediatria – dodał minister.

MZ
Print Friendly, PDF & Email