Kolejny koncert w Bażantarni

Kolejny koncert w Bażantarni
Fot. nadesłane

„Leśne nuty”, to koncert XXV Letniego Salonu Muzycznego Bażantarnia 2022, realizowany we współpracy z Polskim Związkiem Łowieckim – Zarząd Okręgowy w Elblągu. W najbliższą niedzielę w muszli koncertowej wystąpią dwa zespoły – Zespół „Babrzysko” z Poznania i Orkiestra Dęta Ochotniczej Straży Pożarnej z Zielonki Pasłęckiej.

Zespół Muzyki Myśliwskiej „Babrzysko” powstał 2004 roku, ale dopiero od roku 2009 działa przy Zarządzie Okręgowym PZŁ w Poznaniu. Swą nazwę zaczerpnął z języka łowieckiego, gdzie babrzyskiem nazywa się błotniste miejsce kąpieli i tarzania się dzików oraz jeleni.  Założycielem i kierownikiem artystycznym zespołu jest Krzysztof Marceli Kadlec – znany poznański muzyk, waltornista, twórca wielu kompozycji łowieckich i leśnych, wychowawca kilku pokoleń sygnalistów.

W początkowym etapie zespół składał się z samych mężczyzn, grających głównie na małych rogach myśliwskich zwanych plesami a repertuar stanowiły przede wszystkim sygnały myśliwskie, proste i krótkie fanfary oraz nieskomplikowane marsze. Następuje dalszy artystyczny rozwój muzycznej grupy; dochodzą nowe członkinie – poznańskie diany.

Zespół uświetnia różne imprezy organizowane przez PZŁ. Gra koncerty nie tylko dla lokalnej społeczności, ale także występuje w wielu miastach Polski, przybliżając bogactwo łowieckiej kultury muzycznej. W repertuarze „Babrzyska” oprócz historycznych i współczesnych sygnałów myśliwskich znajdują się najpopularniejsze kompozycje literatury europejskiej i przede wszystkim utwory polskich twórców, których dorobek zasługuje na szersze rozpowszechnienie. Podczas otwarcia wystawy „Święci patroni łowiectwa” w Muzeum Archidiecezjalnym w Poznaniu w 2015 roku dokonane zostało prawykonania pierwszej polskiej „Mszy hubertowskiej” napisanej na naturalne rogi myśliwskie przez kierownika zespołu.

Ważnym wydarzeniem był udział w warszawskim koncercie z okazji 90-lecia PZŁ w Studio Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego. Na przestrzeni ostatnich kilku lat oprócz wielu pojedynczych koncertów m. in. w: Poznaniu, Czerniejewie, Warszawie, Kłobucku, Łącku, Kórniku gościł również na Pomorzu uczestnicząc w kilkudniowej trasie koncertowej (Sopot, Pelplin, Sierakowo, Samonino).

Najważniejszym celem zespołu  jest ukazywanie naszego narodowego dziedzictwa, jakim jest muzyczna kultura łowiecka. Obecnie grają w składzie sześcioosobowym: Marta Łochyńska, Andrzej Jesse, Piotr Cebernik, Michał Mańkowski, Laszlo Kajan i Krzysztof M. Kadlec.

Korzenie Orkiestry Dętej OSP w Zielonce Pasłęckiej sięgają 1927 roku, kiedy to w miejscowości Ułaniki na Wołyniu tworzy się orkiestra. Jej pierwszym kapelmistrzem był Bazyli Sawczuk. Po przesiedleniu na ziemię pasłęcką i powrocie byłych orkiestrantów z wojennych frontów nastąpiło reaktywowanie orkiestry a kapelmistrzem został Henryk Klika. Pierwszym powojennym koncertem była pasterka w parafialnym kościele w Zielonce Pasłęckiej (1945 r.) . W 1957 roku kapelmistrzem zostaje Celestyn Torucki, który prowadził orkiestrę nieprzerwanie przez 58 lat do roku 2015, przy dużym wsparciu Edmunda Leśniewicza. Od 2015 roku orkiestrą kieruje Adrian Bracki.

W swoim repertuarze orkiestra ma utwory zarówno rozrywkowe jak i marszowe, patriotyczny czy kościelne, sięga też do klasyki. Zdobywała wiele nagród i wyróżnień koncertując też poza granicami kraju.

Organizatorem Letniego Salonu Muzycznego Elbląskie Towarzystwo Kulturalne a tegorocznymi Partnerami: Teatr im Aleksandra Sewruka w Elblągu, Stowarzyszenia Autorów ZAiKS, Warmińsko-Mazurska Biblioteka Pedagogiczna im. Karola Wojtyły w Elblągu, PZŁ Zarząd Okręgu w Elblągu, PTTK Oddział Ziemi Elbląskiej, ZNP sekcja emerytów i rencistów w Elblągu.

Patronat medialny: Elbląska Gazeta Internetowa portEl.pl, Telewizja Truso TV, RMF Classic współpraca redakcyjna, Stowarzyszenie Polskie Telewizje Lokalne i Regionalne.

Projekt realizowany jest przy wsparciu finansowym Samorządu Miasta Elbląg i Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego.

Organizatorzy zapraszają 24 lipca 2022 r. do muszli koncertowej w Bażantarni, wstęp wolny, początek koncertu godzina 17.00

W trakcie koncertu prowadzona będzie zbiórka na rzecz ukraińskich uchodźców.

ETK Elbląg
Print Friendly, PDF & Email